Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Aplikant z substytucją w dłoni

03.08.2016, 06:45; Aktualizacja: 03.08.2016, 18:48

R.pr. Michał Paprocki: Niewłaściwe umocowanie aplikanta, skutkujące nieważnością postępowania, może stanowić podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej adwokata albo radcy prawnego oraz dyscyplinarnej nawet samego aplikanta. To naruszenie obowiązku zachowania należytej staranności.

Reklama

W ostatnim czasie sądy wydały kilka orzeczeń wytykających pełnomocnikom, że wysyłają aplikantów do sądu wręczając im zamiast upoważnienia dla aplikanta do występowania przed sądem, substytucję zastrzeżoną dla adwokatów i radców prawnych (jak np. „Aplikant nie może być pełnomocnikiem substytucyjnym” wyrok opisywany w prawnik.pl 20 czerwca 2016 r.). To jednak wydaje się być powszechną praktyką. Pełnomocnicy źle robią?

Udzielenie aplikantowi adwokackiemu lub radcowskiemu dalszego pełnomocnictwa (substytucji) nie jest w postępowaniu cywilnym możliwe. Choć rzeczywiście, coraz rzadziej spotykam się z poprawnym tytułowaniem tej czynności prawnej i to zarówno przez adwokatów i radców prawnych, jak i sędziów.

Ma to więc znaczenie?

To niebezpieczne zjawisko w języku prawniczym, jego uproszczenie i zubożenie. Żyjemy w erze emotikonów, coraz więcej osób postanowienia umowy nazywa zapisami, a pełnomocnictwa z angielskiego „poa” (od power of attorney). Mam świadomość, że w większości przypadków zawodowi pełnomocnicy, sędziowie używają jednej nazwy dla dwóch instytucji z pełną świadomością ich różnic. To mniejsze zło. Gorzej, jeśli to prowadzi do stosowania wspólnego szablonu dla dalszych pełnomocników procesowych oraz aplikantów. Zaznaczam, że mówimy w tym momencie o pełnomocnictwie procesowym.

Bo aplikant może zastępować radcę prawnego lub adwokata wyłącznie na podstawie upoważnienia.


Pozostało jeszcze 79% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.