Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Aplikant z substytucją w dłoni

03.08.2016, 06:45; Aktualizacja: 03.08.2016, 18:48

R.pr. Michał Paprocki: Niewłaściwe umocowanie aplikanta, skutkujące nieważnością postępowania, może stanowić podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej adwokata albo radcy prawnego oraz dyscyplinarnej nawet samego aplikanta. To naruszenie obowiązku zachowania należytej staranności.

Reklama

W ostatnim czasie sądy wydały kilka orzeczeń wytykających pełnomocnikom, że wysyłają aplikantów do sądu wręczając im zamiast upoważnienia dla aplikanta do występowania przed sądem, substytucję zastrzeżoną dla adwokatów i radców prawnych (jak np. „Aplikant nie może być pełnomocnikiem substytucyjnym” wyrok opisywany w prawnik.pl 20 czerwca 2016 r.). To jednak wydaje się być powszechną praktyką. Pełnomocnicy źle robią?

Udzielenie aplikantowi adwokackiemu lub radcowskiemu dalszego pełnomocnictwa (substytucji) nie jest w postępowaniu cywilnym możliwe. Choć rzeczywiście, coraz rzadziej spotykam się z poprawnym tytułowaniem tej czynności prawnej i to zarówno przez adwokatów i radców prawnych, jak i sędziów.

Ma to więc znaczenie?

To niebezpieczne zjawisko w języku prawniczym, jego uproszczenie i zubożenie. Żyjemy w erze emotikonów, coraz więcej osób postanowienia umowy nazywa zapisami, a pełnomocnictwa z angielskiego „poa” (od power of attorney). Mam świadomość, że w większości przypadków zawodowi pełnomocnicy, sędziowie używają jednej nazwy dla dwóch instytucji z pełną świadomością ich różnic. To mniejsze zło. Gorzej, jeśli to prowadzi do stosowania wspólnego szablonu dla dalszych pełnomocników procesowych oraz aplikantów. Zaznaczam, że mówimy w tym momencie o pełnomocnictwie procesowym.

Bo aplikant może zastępować radcę prawnego lub adwokata wyłącznie na podstawie upoważnienia.


Pozostało jeszcze 79% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.