Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

7,5 roku więzienia dla chińskiego obrońcy praw człowieka

03.08.2016, 08:58; Aktualizacja: 03.08.2016, 12:45
 • Wyślij
 • Drukuj

Chiński obrońca praw człowieka Hu Shingen został skazany przez sąd w Tianjin na 7,5 roku więzienia za "działalność wywrotową" - podała państwowa agencja prasowa Xinhua. Według AFP wyrok wpisuje się w kolejną falę represji przeciwko dysydentom.

Reklama

Hu jest drugim skazanym działaczem spośród aktywistów aresztowanych w lipcu 2015 r. podczas, jak to określała agencja Associated Press, ogólnopaństwowej kampanii mającej na celu sparaliżowanie instytucji prawniczych pomagających obrońcom praw człowieka. W ramach akcji zatrzymano ok. 300 prawników i aktywistów, z których większość wkrótce uwolniono.

Hu przyznał się do winy i zapowiedział, że nie będzie odwoływał się od wyroku.

Podczas procesu siedzibę sądu ochraniały dziesiątki policjantów, a obszar w promieniu 300 metrów od budynku zamknięto dla ruchu drogowego. AFP zauważa, że przed wejściem do pobliskiej świątyni stała kobieta, która podawała się za przewodnika i oferowała zagranicznym dziennikarzom wycieczkę, pod warunkiem, że opuszczą teren dzielnicy.

W sądzie obecni byli dziennikarze licznych mediów oraz 48 polityków, prawników, adwokatów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Jednocześnie - jak podkreśla AFP - bliscy aresztowanych prawników i działaczy od roku nie mają z nimi kontaktu i nie mogą uczestniczyć w procesach; niektórzy przebywają nawet w aresztach domowych.

We wtorek wyrok trzech lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata usłyszał inny chiński obrońca praw człowieka, Zhai Yanmin, również aresztowany w lipcu ubiegłego roku. Skazany dysydent także przyznał się do winy i zapewnił, że nie będzie składał apelacji. Na czas obowiązywania zawieszenia wyroku został pozbawiony praw politycznych.

Jak podkreśla AP, w tym tygodniu spodziewane są jeszcze dwa wyroki dotyczące obrońców praw człowieka, m.in. prawnika z Pekinu Zhou Shifenga, który pracował na rzecz aktywistów. Associated Press przypomina, że kilkanaście innych osób przebywa nadal w więzieniach, a ich status nie jest jasny. (PAP)

ulb/ ap/ EŚ

arch.

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.