Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

7,5 roku więzienia dla chińskiego obrońcy praw człowieka

03.08.2016, 08:58; Aktualizacja: 03.08.2016, 12:45
 • Wyślij
 • Drukuj

Chiński obrońca praw człowieka Hu Shingen został skazany przez sąd w Tianjin na 7,5 roku więzienia za "działalność wywrotową" - podała państwowa agencja prasowa Xinhua. Według AFP wyrok wpisuje się w kolejną falę represji przeciwko dysydentom.

Reklama

Hu jest drugim skazanym działaczem spośród aktywistów aresztowanych w lipcu 2015 r. podczas, jak to określała agencja Associated Press, ogólnopaństwowej kampanii mającej na celu sparaliżowanie instytucji prawniczych pomagających obrońcom praw człowieka. W ramach akcji zatrzymano ok. 300 prawników i aktywistów, z których większość wkrótce uwolniono.

Hu przyznał się do winy i zapowiedział, że nie będzie odwoływał się od wyroku.

Podczas procesu siedzibę sądu ochraniały dziesiątki policjantów, a obszar w promieniu 300 metrów od budynku zamknięto dla ruchu drogowego. AFP zauważa, że przed wejściem do pobliskiej świątyni stała kobieta, która podawała się za przewodnika i oferowała zagranicznym dziennikarzom wycieczkę, pod warunkiem, że opuszczą teren dzielnicy.

W sądzie obecni byli dziennikarze licznych mediów oraz 48 polityków, prawników, adwokatów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Jednocześnie - jak podkreśla AFP - bliscy aresztowanych prawników i działaczy od roku nie mają z nimi kontaktu i nie mogą uczestniczyć w procesach; niektórzy przebywają nawet w aresztach domowych.

We wtorek wyrok trzech lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata usłyszał inny chiński obrońca praw człowieka, Zhai Yanmin, również aresztowany w lipcu ubiegłego roku. Skazany dysydent także przyznał się do winy i zapewnił, że nie będzie składał apelacji. Na czas obowiązywania zawieszenia wyroku został pozbawiony praw politycznych.

Jak podkreśla AP, w tym tygodniu spodziewane są jeszcze dwa wyroki dotyczące obrońców praw człowieka, m.in. prawnika z Pekinu Zhou Shifenga, który pracował na rzecz aktywistów. Associated Press przypomina, że kilkanaście innych osób przebywa nadal w więzieniach, a ich status nie jest jasny. (PAP)

ulb/ ap/ EŚ

arch.

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.