Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Tłumacze i daradcy restrukturyzacyjni bez prawa do odwołania

04.08.2016, 13:37; Aktualizacja: 05.08.2016, 06:44
 • Wyślij
 • Drukuj

Brak możliwości odwołania od wyników egzaminów na doradcę restrukturyzacyjnego oraz tłumacza przysięgłego pozostaje w kręgu zainteresowań Ministerstwa Sprawiedliwości - zapewnia resort w odpowiedzi na pismo HFPC.

Reklama

Przypomnijmy, że w swoim apelu fundacja argumentowała, że możliwość odwołania się od wyniku egzaminu przewidziana jest w przypadku wielu profesji. Jednak zarówno ustawa o tłumaczach przysięgłych jak i ustawa o licencji doradcy restrukturyzacyjnego takiej możliwości nie dają. To może wprowadzać do polskiego systemu prawnego nieuzasadnioną nierówność w zakresie zasad dostępu do zawodów zaufania publicznego.

W odpowiedzi na apel HFPC Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że zgłoszone uwagi rozpatrywane są w ramach toczących się prac analitycznych nad wdrożeniem zmian poprawiających jakość i efektywność działań syndyków, zarządców i nadzorców w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

Mimo to, resort stwierdził, że egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego odbywa się co najmniej dwa razy w roku. Dlatego niezdanie go nie stanowi nadmiernego utrudnienia do uzyskania licencji doradcy restrukturyzacyjnego.

Z kolei sprawa egzaminów dla tłumaczy przysięgłych jest badana w ramach prac zespołu ds. przeglądu i oceny funkcjonowania ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego. W liście od ministerstwa podkreślono, że dotychczasowe zmiany legislacyjne w przepisach dotyczących tłumaczy przysięgłych nie obejmowały tematyki egzaminacyjnej. Dlatego podjęto decyzję o powołaniu zespołu, który wypracuje nowe przepisy w tym zakresie.

Resort podaje również, że ostateczne stanowisko co do możliwości składania odwołań od wyników egzaminów zostanie wypracowane po zakończeniu prac dotyczących regulacji omawianych wyżej zawodów.

PS/źródło: HFPC

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.