Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Tłumacze i daradcy restrukturyzacyjni bez prawa do odwołania

04.08.2016, 13:37; Aktualizacja: 05.08.2016, 06:44
 • Wyślij
 • Drukuj

Brak możliwości odwołania od wyników egzaminów na doradcę restrukturyzacyjnego oraz tłumacza przysięgłego pozostaje w kręgu zainteresowań Ministerstwa Sprawiedliwości - zapewnia resort w odpowiedzi na pismo HFPC.

Reklama

Przypomnijmy, że w swoim apelu fundacja argumentowała, że możliwość odwołania się od wyniku egzaminu przewidziana jest w przypadku wielu profesji. Jednak zarówno ustawa o tłumaczach przysięgłych jak i ustawa o licencji doradcy restrukturyzacyjnego takiej możliwości nie dają. To może wprowadzać do polskiego systemu prawnego nieuzasadnioną nierówność w zakresie zasad dostępu do zawodów zaufania publicznego.

W odpowiedzi na apel HFPC Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że zgłoszone uwagi rozpatrywane są w ramach toczących się prac analitycznych nad wdrożeniem zmian poprawiających jakość i efektywność działań syndyków, zarządców i nadzorców w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

Mimo to, resort stwierdził, że egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego odbywa się co najmniej dwa razy w roku. Dlatego niezdanie go nie stanowi nadmiernego utrudnienia do uzyskania licencji doradcy restrukturyzacyjnego.

Z kolei sprawa egzaminów dla tłumaczy przysięgłych jest badana w ramach prac zespołu ds. przeglądu i oceny funkcjonowania ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego. W liście od ministerstwa podkreślono, że dotychczasowe zmiany legislacyjne w przepisach dotyczących tłumaczy przysięgłych nie obejmowały tematyki egzaminacyjnej. Dlatego podjęto decyzję o powołaniu zespołu, który wypracuje nowe przepisy w tym zakresie.

Resort podaje również, że ostateczne stanowisko co do możliwości składania odwołań od wyników egzaminów zostanie wypracowane po zakończeniu prac dotyczących regulacji omawianych wyżej zawodów.

PS/źródło: HFPC

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.