Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Amerykańskie adwokatki już nie będą kotkami

09.08.2016, 14:37; Aktualizacja: 10.08.2016, 17:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Doroczne zgromadzenie członków amerykańskiego samorządu adwokackiego zagłosowało za wprowadzeniem do kodeksu etyki zakazu dyskryminowania i nękania w związku z wykonywaniem zawodu.

Reklama

Od miesięcy kampanię na rzecz tej zmiany prowadziły w szczególności adwokatki z Narodowego Stowarzyszenia Prawniczek, tłumacząc, że mają już dość tego, że ich koledzy mogą bezkarnie zwracać się do nich w sądzie lub przy klientach per "kochanie" czy "kotku".

Zgodnie z wprowadzoną zasadą za wykroczenie zawodowe naruszające zasady etyki będzie uznane nękanie lub dyskryminowanie ze względu na rasę, religię, płeć, pochodzenie narodowe, etniczność, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, tożsamość płciową, status małżeński oraz status socjoekonomiczny, jeśli miało to miejsce w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Adwokat, który dopuści się takiego zachowania, narazi się na ryzyko postępowania dyscyplinarnego, a w ostateczności nawet utraty uprawień zawodowych.

Zasada ta jest co prawda niewiążącym standardem, ale w praktyce stanie się ona wzorcem dla stanowych samorządów adwokackich (jak dotąd regulacje wprost zakazujące dyskryminacji zostały wprowadzone przez 23 z nich).

Mimo że propozycja zmiany w kodeksie etycznym spotkała się z radykalną krytyką ze strony konserwatywnych prawników, zdaniem których nowa regulacja może ograniczyć niezależność zawodową i wolność wypowiedzi, w czasie zgromadzenia żaden z nich nie zabrał głosu. Przeciwko poprawce zagłosowało jedynie 69 spośród 589 delegatów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.