Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Amerykańskie adwokatki już nie będą kotkami

09.08.2016, 14:37; Aktualizacja: 10.08.2016, 17:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Doroczne zgromadzenie członków amerykańskiego samorządu adwokackiego zagłosowało za wprowadzeniem do kodeksu etyki zakazu dyskryminowania i nękania w związku z wykonywaniem zawodu.

Reklama

Od miesięcy kampanię na rzecz tej zmiany prowadziły w szczególności adwokatki z Narodowego Stowarzyszenia Prawniczek, tłumacząc, że mają już dość tego, że ich koledzy mogą bezkarnie zwracać się do nich w sądzie lub przy klientach per "kochanie" czy "kotku".

Zgodnie z wprowadzoną zasadą za wykroczenie zawodowe naruszające zasady etyki będzie uznane nękanie lub dyskryminowanie ze względu na rasę, religię, płeć, pochodzenie narodowe, etniczność, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, tożsamość płciową, status małżeński oraz status socjoekonomiczny, jeśli miało to miejsce w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Adwokat, który dopuści się takiego zachowania, narazi się na ryzyko postępowania dyscyplinarnego, a w ostateczności nawet utraty uprawień zawodowych.

Zasada ta jest co prawda niewiążącym standardem, ale w praktyce stanie się ona wzorcem dla stanowych samorządów adwokackich (jak dotąd regulacje wprost zakazujące dyskryminacji zostały wprowadzone przez 23 z nich).

Mimo że propozycja zmiany w kodeksie etycznym spotkała się z radykalną krytyką ze strony konserwatywnych prawników, zdaniem których nowa regulacja może ograniczyć niezależność zawodową i wolność wypowiedzi, w czasie zgromadzenia żaden z nich nie zabrał głosu. Przeciwko poprawce zagłosowało jedynie 69 spośród 589 delegatów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.