Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TSUE rozstrzygnie, kiedy transseksualistki osiągają wiek emerytalny

10.08.2016, 15:49; Aktualizacja: 10.08.2016, 17:26
 • Wyślij
 • Drukuj

Czy 68-letnia transseksualistka, która po zmianie płci nie zdecydowała się unieważnić swojego małżeństwa, mogła przejść na emeryturę tak jak wszystkie kobiety? Przed takim pytaniem zostali właśnie postawieni sędziowie Trybunału Sprawiedliwości UE.

Reklama

Sprawa dotyczy Brytyjki M.B., transseksualnej kobiety, której Departament Pracy i Emerytur odmówił w 2008 r. przyznania emerytury po ukończeniu 60. roku życia, czyli osiągnięciu wieku emerytalnego kobiet. W 2014 r. sąd apelacyjny podtrzymał decyzję urzędników i sprawa w wyniku odwołania trafiła do Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa. Pięcioosobowy skład orzekający najwyższej instancji sądowniczej w Wielkiej Brytanii postanowił zwrócić się o rozstrzygnięcie tego problemu do trybunału w Luksemburgu.

Zgodnie z ustawą o uznaniu płci z 2004 r. brytyjscy transseksualiści mają prawo ubiegać się o "certyfikat uznania płci", przy czym dokument ten nie może zostać wydany osobie pozostającej w związku małżeńskim, która po zmianie płci nie unieważniła małżeństwa. Tak właśnie było w przypadku M.B. Co prawda żyła jako kobieta od 1991 r., a cztery lata później przeszła operację zmiany płci, lecz w oczach urzędników nadal była mężczyzną, gdyż jako zdeklarowana chrześcijanka świadomie postanowiła pozostać w związku małżeńskim. Oznaczało to, że musiała czekać na emeryturę do swoich 65. urodzin.

Sąd apelacyjny przyznał, że sprawa M.B. to efekt zbyt późno wprowadzonych zmian prawnych, lecz jednocześnie stwierdził, że odmowa emerytury nie naruszyła w tym przypadku zasady równego traktowania ani zakazu dyskryminacji. Prawnicy transseksualistki doszli jednak do wniosku, że urzędnicy, opierając się na brytyjskich przepisach, postąpili wbrew regulacjom unijnym. Wysłuchując ich argumentów, sędziowie SN powzięli wątpliwości i ostatecznie skierowali do TSUE pytanie prejudycjalne: czy prawo UE dopuszcza wymóg, aby osoba transseksualna, która ubiega się o emeryturę państwową, oprócz spełnienia medycznych, społecznych i psychologicznych kryteriów zmiany płci, nie pozostawała także w związku małżeńskim?

Jak powiedział dziennikowi "The Guardian" Christopher Stothers, adwokat reprezentujący M.B., w brytyjskich sądach ugrzęzło już kilka innych podobnych spraw, a ich rozstrzygnięcie w znacznym stopniu było uzależnione od wyroku SN. Jego zdaniem ostateczna decyzja sędziów TSUE tylko w Zjednoczonym Królestwie będzie miała znaczenie dla setek osób, a jednocześnie stanie się "istotnym sprawdzianem przywiązania Wielkiej Brytanii do różnorodności".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.