Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Spór wokół TK jest wciąż nierozwiązany

11.08.2016, 15:36; Aktualizacja: 11.08.2016, 17:08
 • Wyślij
 • Drukuj

Mediatorami powinni być prezydent, a nawet kościół. Porozumienie jest potrzebne ze względu na bezpieczeństwo prawne państwa - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Reklama

Polityk skomentował w ten sposób orzeczenie TK, który uznał, że kilkanaście przepisów nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest niezgodnych z ustawą zasadniczą.

Szef ludowców podkreślił też, że będą dążyć do porozumienia wokół TK i przyjęcia projektu ustawy, który proponowali.

W ocenie Kosiniaka-Kamysza nadal trwa "ogromny pat konstytucyjny", dlatego do akcji powinien wkroczyć prezydent. "Powinien być takim mediatorem, arbitrem. Uważam również, że przedstawiciele episkopatu powinni zabrać głos w tej sprawie. My będziemy dążyć do porozumienia, bo ono jest bardzo potrzebne. Tak dalej być nie może" – podkreślił.

Dodał, że "projekt przygotowany przez PSL rozwiązywał spór personalny, regulował kwestie przyszłości trybunału i mówił o publikacji wyroku. Był do przyjęcia i dla opozycji, i dla strony rządowej. Szkoda, że nie został potraktowany z należytym szacunkiem i w efekcie nie został przyjęty. Będziemy do niego wracać, ponieważ jest wciąż aktualny" - zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

(PAP)

wos/ as/ jbr/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.