Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Spór wokół TK jest wciąż nierozwiązany

11.08.2016, 15:36; Aktualizacja: 11.08.2016, 17:08
 • Wyślij
 • Drukuj

Mediatorami powinni być prezydent, a nawet kościół. Porozumienie jest potrzebne ze względu na bezpieczeństwo prawne państwa - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Reklama

Polityk skomentował w ten sposób orzeczenie TK, który uznał, że kilkanaście przepisów nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest niezgodnych z ustawą zasadniczą.

Szef ludowców podkreślił też, że będą dążyć do porozumienia wokół TK i przyjęcia projektu ustawy, który proponowali.

W ocenie Kosiniaka-Kamysza nadal trwa "ogromny pat konstytucyjny", dlatego do akcji powinien wkroczyć prezydent. "Powinien być takim mediatorem, arbitrem. Uważam również, że przedstawiciele episkopatu powinni zabrać głos w tej sprawie. My będziemy dążyć do porozumienia, bo ono jest bardzo potrzebne. Tak dalej być nie może" – podkreślił.

Dodał, że "projekt przygotowany przez PSL rozwiązywał spór personalny, regulował kwestie przyszłości trybunału i mówił o publikacji wyroku. Był do przyjęcia i dla opozycji, i dla strony rządowej. Szkoda, że nie został potraktowany z należytym szacunkiem i w efekcie nie został przyjęty. Będziemy do niego wracać, ponieważ jest wciąż aktualny" - zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

(PAP)

wos/ as/ jbr/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.