Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Po wakacjach prace nad nową ustawą o TK

18.08.2016, 09:24; Aktualizacja: 18.08.2016, 11:28
 • Wyślij
 • Drukuj

Taką zapowiedź złożył 18 sierpnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Reklama

Polityk PiS przypomniał, że zakończył prace powołany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zespół ws. TK. "Pan marszałek przekaże to do klubu (PiS - PAP) i zaczną się prace. Jestem przekonany, że niebawem po wakacjach zaczniemy prace nad tą ustawą" - powiedział Karczewski w radiowych "Sygnałach Dnia".

Raport zespołu ekspertów ds. TK, powołanego po przedstawieniu przez Komisję Wenecką jej zaleceń ws. rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Raport składa się z trzech części: analizy opinii Komisji Weneckiej, analizy konfliktu polityczno-prawnego wokół Trybunału oraz propozycji dla władzy ustawodawczej, zawartej w 10 tezach. Jedna z propozycji przewiduje, że uchwała Sejmu o wyborze sędziego Trybunału przyjmowana jest większością trzech piątych głosów.

Zespół w raporcie ze swoich prac stwierdza też m.in. brak jest podstaw prawnych do niedopuszczania przez prezesa TK do orzekania sędziów wybranych przez obecny Sejm.

Na początku sierpnia ogłoszono też, że klub PiS pracuje nad zmianą w przepisach w celu ograniczenia, jak to określono, przywilejów sędziów Trybunału. Ma być m.in. zlikwidowane lub obniżone uposażenie po ich przejściu w stan spoczynku. Jak mówią politycy PiS, to projekt "debizantyzujący" TK.

We wtorek weszła w życie nowa ustawa o TK. Parlament zakończył prace nad nią 22 lipca. Zdaniem PiS, autora projektu bazowego (opartego na ustawie o TK z 1997 r.), ustawa jest odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Ustawę zaskarżyli do TK posłowie PO, Nowoczesnej i PSL oraz RPO Adam Bodnar. 11 sierpnia Trybunał ogłosił wyrok, w którym kilkanaście zapisów ustawy uznał za niezgodne z konstytucją. Rząd zapowiedział, że nie jest to wyrok i nie zostanie opublikowany, podobnie jak wyrok z 9 marca ws. grudniowej nowelizacji ustawy o TK z czerwca ub. roku.(PAP)

gdyj/ as/ itm/ EŚ

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.