Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawnicy i księgowi mają płacić za kiwanie fiskusa

19.08.2016, 13:13; Aktualizacja: 19.08.2016, 14:20
 • Wyślij
 • Drukuj

Brytyjski resort skarbu zaproponował, aby prawnicy, księgowi i doradcy podatkowi, którzy, wykorzystując luki prawne, pomagają swoim klientom unikać opodatkowania, także ponosili kary finansowe. Ich kwoty miałyby odpowiadać wysokości należnych budżetowi danin.

Reklama

Opublikowany kilka dni temu rządowy projekt zakłada, że karani byliby zarówno twórcy nielegalnych planów optymalizacyjnych, jak i kancelarie prawne i banki ułatwiające ich wdrożenie. Co więcej, odpowiedzialność finansową mają ponieść nie tylko doradcy, których klientom udowodniono niezgodne z prawem praktyki w sądzie. Departament skarbu chce bowiem zmuszać przedsiębiorców podejrzewanych o oszukiwanie fiskusa do wykazania, że podjęli odpowiednie kroki, aby uniknąć błędów w swoich rozliczeniach podatkowych. Jak czytamy w dokumencie rządowym, obecnie ciężar dowodowy leży po stronie skarbu państwa, co "stwarza zachętę dla podmiotów unikających opodatkowania do utrudniania urzędowi skarbowemu zbierania materiału dowodowego wskazującego na ich rzeczywiste motywy działania".

Rządowy plan został entuzjastycznie przyjęty przez aktywistów walczących o większą sprawiedliwość podatkową. Jednocześnie podkreślają oni, że nie doprowadzi on do odzyskania dla budżetu należnych podatków, jeśli rząd w końcu nie podejmie batalii sądowej z wielkimi, międzynarodowymi przedsiębiorstwami doradczymi, zwłaszcza tymi z tzw. wielkiej czwórki (PwC, KPMG, Deloiite i Ernst & Young). To przede wszystkim one od dawna są oskarżane o pomaganie swoim korporacyjnym klientom w minimalizowaniu wkładów do budżetów narodowych przez agresywne promowanie optymalizacji. Walka z takimi praktykami znalazła się zresztą wśród głównych obietnic nowego rządu Theresy May.

Na propozycję fiskusa alergicznie zareagowali przedstawiciele branży finansowej i prawniczej. Partnerzy z globalnych kancelarii prawnych, z którymi rozmawiał magazyn LegalWeek, uważają, że granica między poradą w zakresie rozliczeń podatkowych a pomocą w unikaniu płacenia państwowych danin jest bardzo cienka, stąd obawiają się tego, jak rządowy projekt miałby funkcjonować w praktyce. Ponadto ich zdaniem ewentualne sankcje mogą przyczynić się ograniczenia niezależności zawodowej prawników, którzy świadomi finansowego ryzyka, jakie będzie wiązało się z ich działalnością, nie będą w pełni realizować interesów swoich klientów, nawet jeśli byłoby to zgodne z prawem.

Kar za świadczenie pomocy zgodnej prawem boją się także doradcy podatkowi. Rząd "musi być ostrożny w swoich wysiłkach na rzecz wyeliminowania planów uchylania się od płacenia podatków, aby nie pozbawić podatników dostępu do uczciwej, bezstronnej porady prawnej" - powiedział "Financial Times" John Cullinane, przedstawiciel stowarzyszenia branżowego Chartered Institute of Taxation.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.