Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Irlandia Pólnocna pozywa brytyjski rząd

23.08.2016, 15:20; Aktualizacja: 23.08.2016, 15:55
 • Wyślij
 • Drukuj

Północnoirlandzcy politycy ze wszystkich najważniejszych partii złożyli do sądu w Belfaście wniosek o kontrolę konstytucyjności Brexitu.

Reklama

Wśród osób podpisanych pod pozwem, który ma przeszkodzić Zjednoczonemu Królestwu w opuszczeniu UE, znaleźli się m.in. były minister sprawiedliwości Irlandii Północnej David Ford, lider Partii Zielonych Steven Agnew, poseł Sinn Fein John O'Dowd oraz przywódca Socjaldemokratycznej Partii Pracy Colum Eastwood. Domagają się oni przede wszystkim uchwalenia odpowiedniej ustawy zezwalającej na wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii oraz uznania wymogu wyrażenia zgody na Brexit przez Zgromadzenie Irlandii Północnej (miejscowy parlament).

To już kolejny w ostatnich dwóch miesiącach pozew sądowy w proteście przeciwko wyjściu z Unii Europejskiej, za którym opowiedziała się większość mieszkańców Wysp w lipcowym referendum. W połowie lipca do sądu w Londynie trafiły połączone skargi złożone w imieniu zwykłych brytyjskich obywateli - m.in. fryzjerki i finansisty - mające zmusić premier Wielkiej Brytanii Theresę May, aby przed uruchomieniem procedury opuszczenia UE, uzyskała na nią zgodę parlamentu.

Jak przewidują brytyjscy konstytucjonaliści, efektem tych pozwów może być przeciągnięcie Brexitu ponad założone dwa lata, skonfliktowanie sędziów z władzą wykonawczą, a nawet zatrzymanie rządowych ministrów na wypadek, gdyby zignorowali rozstrzygnięcia sądu, jeśli byłyby nie po ich myśli. Niewykluczone, że sprawa jeszcze w tym roku trafi do Sądu Najwyższego.

EŚ/Bloomberg

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.