Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Irlandia Pólnocna pozywa brytyjski rząd

23.08.2016, 15:20; Aktualizacja: 23.08.2016, 15:55
 • Wyślij
 • Drukuj

Północnoirlandzcy politycy ze wszystkich najważniejszych partii złożyli do sądu w Belfaście wniosek o kontrolę konstytucyjności Brexitu.

Reklama

Wśród osób podpisanych pod pozwem, który ma przeszkodzić Zjednoczonemu Królestwu w opuszczeniu UE, znaleźli się m.in. były minister sprawiedliwości Irlandii Północnej David Ford, lider Partii Zielonych Steven Agnew, poseł Sinn Fein John O'Dowd oraz przywódca Socjaldemokratycznej Partii Pracy Colum Eastwood. Domagają się oni przede wszystkim uchwalenia odpowiedniej ustawy zezwalającej na wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii oraz uznania wymogu wyrażenia zgody na Brexit przez Zgromadzenie Irlandii Północnej (miejscowy parlament).

To już kolejny w ostatnich dwóch miesiącach pozew sądowy w proteście przeciwko wyjściu z Unii Europejskiej, za którym opowiedziała się większość mieszkańców Wysp w lipcowym referendum. W połowie lipca do sądu w Londynie trafiły połączone skargi złożone w imieniu zwykłych brytyjskich obywateli - m.in. fryzjerki i finansisty - mające zmusić premier Wielkiej Brytanii Theresę May, aby przed uruchomieniem procedury opuszczenia UE, uzyskała na nią zgodę parlamentu.

Jak przewidują brytyjscy konstytucjonaliści, efektem tych pozwów może być przeciągnięcie Brexitu ponad założone dwa lata, skonfliktowanie sędziów z władzą wykonawczą, a nawet zatrzymanie rządowych ministrów na wypadek, gdyby zignorowali rozstrzygnięcia sądu, jeśli byłyby nie po ich myśli. Niewykluczone, że sprawa jeszcze w tym roku trafi do Sądu Najwyższego.

EŚ/Bloomberg

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.