Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Biegli z zagranicy zarobią więcej. 1,7 tys. zł za godzinę

Piotr Szymaniak24.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 24.08.2016, 06:55

Ministerstwo Sprawiedliwości podwyższa limity stawek dla biegłych. Ale na razie tylko dla tych zagranicznych sporządzających opinię na potrzeby postępowania karnego.

Reklama

Obecnie obowiązujące stawki nie stanowią szczególnej zachęty nawet dla rodzimych ekspertów, nie wspominając o tych spoza Polski. Za godzinę pracy płaci się im – w zależności od stopnia złożoności problemu – od 1,28 proc. do 1,81 proc. kwoty bazowej. Tę zaś określa art. 9 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy budżetowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 278) i obecnie wynosi ona 1766,46 zł. Czyli stawka za każdą rozpoczętą godzinę pracy wynosi od 22,73 do 32,15 zł. W przypadku biegłych ze stopniami naukowymi stawki są wyższe: ekspert z tytułem doktora może otrzymać 45,29 zł (2,55 proc. kwoty bazowej), a profesor – 69,81 zł (3,93 proc. kwoty bazowej).

Jak podkreśla resort sprawiedliwości, stopień złożoności problemów będących przedmiotem opinii w toku postępowania karnego często wymaga bardzo pogłębionej wiedzy naukowej. A to powoduje potrzebę skorzystania z wiedzy i wyników badań wiodących zagranicznych ośrodków naukowych. By umożliwić to organom procesowym, ministerstwo opracowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym (Dz.U. z 2013 r. poz. 508). Przewiduje on możliwość zwiększenia stawki dla ekspertów spoza Polski nawet do 95 proc. kwoty bazowej, tj. 1687,63 zł za godzinę.

– Będzie to możliwe tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy przemawiają za tym szczególne okoliczności, w tym dobro postępowania – zastrzega Sebastian Kaleta, rzecznik ministra sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 33% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.