Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Biegli z zagranicy zarobią więcej. 1,7 tys. zł za godzinę

Piotr Szymaniak24.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 24.08.2016, 06:55

Ministerstwo Sprawiedliwości podwyższa limity stawek dla biegłych. Ale na razie tylko dla tych zagranicznych sporządzających opinię na potrzeby postępowania karnego.

Reklama

Obecnie obowiązujące stawki nie stanowią szczególnej zachęty nawet dla rodzimych ekspertów, nie wspominając o tych spoza Polski. Za godzinę pracy płaci się im – w zależności od stopnia złożoności problemu – od 1,28 proc. do 1,81 proc. kwoty bazowej. Tę zaś określa art. 9 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy budżetowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 278) i obecnie wynosi ona 1766,46 zł. Czyli stawka za każdą rozpoczętą godzinę pracy wynosi od 22,73 do 32,15 zł. W przypadku biegłych ze stopniami naukowymi stawki są wyższe: ekspert z tytułem doktora może otrzymać 45,29 zł (2,55 proc. kwoty bazowej), a profesor – 69,81 zł (3,93 proc. kwoty bazowej).

Jak podkreśla resort sprawiedliwości, stopień złożoności problemów będących przedmiotem opinii w toku postępowania karnego często wymaga bardzo pogłębionej wiedzy naukowej. A to powoduje potrzebę skorzystania z wiedzy i wyników badań wiodących zagranicznych ośrodków naukowych. By umożliwić to organom procesowym, ministerstwo opracowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym (Dz.U. z 2013 r. poz. 508). Przewiduje on możliwość zwiększenia stawki dla ekspertów spoza Polski nawet do 95 proc. kwoty bazowej, tj. 1687,63 zł za godzinę.

– Będzie to możliwe tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy przemawiają za tym szczególne okoliczności, w tym dobro postępowania – zastrzega Sebastian Kaleta, rzecznik ministra sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 33% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.