Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Europejscy politycy biorą się za aplikacje szyfrujące

24.08.2016, 10:48; Aktualizacja: 24.08.2016, 11:08
 • Wyślij
 • Drukuj

Francja i Niemcy chcą przeforsować unijne przepisy, które ograniczyłyby możliwość szyfrowania e-maili. Ma to pomóc rządom walczyć z terroryzmem.

Reklama

W Paryżu spotkali się w tej sprawie francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve i jego niemiecki odpowiednik Thomas de Maizière. Obaj przekonywali, że nie dążą do całkowitego zakazania szyfrowanej komunikacji, lecz do współpracy z firmami oferującymi aplikacje zabezpieczające rozmowy przed podsłuchami, której celem byłoby uniemożliwienie do nich dostępu ekstremistom. Chcą także, aby firmy te w razie potrzeby przekazywały śledczym zaszyfrowane wiadomości.

"Musimy znaleźć rozwiązania, które pozwolą na prowadzenie skutecznych śledztw (...), a jednocześnie będą chronić prywatność obywateli w internecie, zapewniając im dostęp do szyfrowania" - czytamy w komunikacie ministrów.

Obawy Cazeneuve'a dotyczą w szczególności aplikacji szyfrującej Telegram, wykorzystywanej przez sympatyków Państwa Islamskiego na całym świecie. Jednym z nich był 19-latek, który w zeszłym miesiącu zaatakował kościół katolicki w Normandii. Dzięki aplikacji mógł poinformować innych islamskich radykałów o swoich planach w tajemnicy przed francuskimi służbami.

EŚ/AP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.