Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Europejscy politycy biorą się za aplikacje szyfrujące

24.08.2016, 10:48; Aktualizacja: 24.08.2016, 11:08
 • Wyślij
 • Drukuj

Francja i Niemcy chcą przeforsować unijne przepisy, które ograniczyłyby możliwość szyfrowania e-maili. Ma to pomóc rządom walczyć z terroryzmem.

Reklama

W Paryżu spotkali się w tej sprawie francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve i jego niemiecki odpowiednik Thomas de Maizière. Obaj przekonywali, że nie dążą do całkowitego zakazania szyfrowanej komunikacji, lecz do współpracy z firmami oferującymi aplikacje zabezpieczające rozmowy przed podsłuchami, której celem byłoby uniemożliwienie do nich dostępu ekstremistom. Chcą także, aby firmy te w razie potrzeby przekazywały śledczym zaszyfrowane wiadomości.

"Musimy znaleźć rozwiązania, które pozwolą na prowadzenie skutecznych śledztw (...), a jednocześnie będą chronić prywatność obywateli w internecie, zapewniając im dostęp do szyfrowania" - czytamy w komunikacie ministrów.

Obawy Cazeneuve'a dotyczą w szczególności aplikacji szyfrującej Telegram, wykorzystywanej przez sympatyków Państwa Islamskiego na całym świecie. Jednym z nich był 19-latek, który w zeszłym miesiącu zaatakował kościół katolicki w Normandii. Dzięki aplikacji mógł poinformować innych islamskich radykałów o swoich planach w tajemnicy przed francuskimi służbami.

EŚ/AP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.