Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Trudne pytania o niezawisłość sędziów penitencjarnych

Anna Krzyżanowska25.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 25.08.2016, 05:55

Polskie sądownictwo penitencjarne wymaga zmian – uważa Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. W przedstawionej właśnie opinii, autorstwa dr Pauliny Wiktorskiej, wskazuje niedomagania w nadzorze nad wykonywaniem kar pozbawienia wolności.

Reklama

W oparciu o analizę orzecznictwa tych sądów dr Wiktorowska stwierdza wręcz pewną ich fasadowość. Problemy dotyczą „tak sądu penitencjarnego w wykonywaniu swoich funkcji orzeczniczych, jak i sędziego penitencjarnego podejmującego określone prawem zadania wynikające ze sprawowania nadzoru”.

Do najistotniejszych decyzji podejmowanych przez sędziów penitencjarnych należą te związane z udzielaniem warunkowych przedterminowych zwolnień z więzienia. Analiza aktowa ich treści nie napawa jednak optymizmem. „Sąd penitencjarny postanowienia udzielające warunkowego zwolnienia uzasadnia lakonicznie, automatycznie wykorzystując informacje zawarte we wniosku dyrektora zakładu karnego, dotyczące przede wszystkim regulaminowego zachowania skazanego podczas odbywania kary” – czytamy w opracowaniu.


Pozostało jeszcze 73% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.