Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Martwy zakaz palenia

Patryk Słowik, Jakub Styczyński26.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 26.08.2016, 06:34

Ściganie użytkowników e-papierosów za palenie w miejscach publicznych już niebawem będzie mogło stać się faktem. Ale tylko teoretycznie. W praktyce bowiem w większości samorządów regulacje antynikotynowe się nie przyjęły. I ściganie palaczy od lat pozostaje fikcją.

Reklama

Prezydent 11 sierpnia podpisał tzw. ustawą antynikotynową (właściwie: ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych). Jest to nowelizacja aktu prawnego obowiązującego w Polsce od 1995 r. (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 298 ze zm.; dalej: ustawa o ochronie). Wtedy jednak chodziło o przeciwdziałanie paleniu tradycyjnych papierosów. Tym razem ustawodawca – zresztą przy okazji implementacji tzw. dyrektywy tytoniowej – zdecydował się uregulować rynek e-papierosów. Zrobił to w sposób szalenie restrykcyjny, de facto zrównując e-papierosy z tradycyjnymi. Taka regulacja oznacza nowe uprawnienia dla samorządów. Ale i nowe obowiązki. Sęk w tym, że dotychczas większość gmin kiepsko wywiązywała się ze skromniejszych, starych.

Zmiana w porównaniu z poprzednim brzmieniem art. 5 jest skromna, ale istotna. Otóż do tej pory w wyżej wymienionych miejscach zakazane było tylko palenie tytoniu. Papierosy elektroniczne jednak wymykały się regulacji, przez co bez trudu można było spotkać pociągających e-fajkę na przystanku autobusowym, w pubie czy kawiarni.

Ustawodawca stwierdził, że najwyższy czas z tym skończyć, gdyż e-papierosy są tak samo niebezpieczne dla zdrowia jak tradycyjne, i to zarówno dla samych palaczy, jak i palaczy biernych, wdychających dym. My postanowiliśmy sprawdzić, jak szło do tej pory samorządom egzekwowanie zakazu z art. 5 ustawy o ochronie. To w ich gestii bowiem było i jest nadal pilnowanie, by nikt nie palił na przystanku, na placu zabaw czy miejskim stadionie.


Pozostało jeszcze 80% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.