Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Odwoływanie się nie opłaca

31.08.2016, 10:15; Aktualizacja: 31.08.2016, 10:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoba skazana na karę w zawieszeniu za czyn o znikomej społecznej szkodliwości często nie odwołuje się od tego wyroku, nawet jeżeli się z nim nie zgadza. Powód? W ten sposób przyspiesza bowiem termin uprawomocnienia się orzeczenia, a co za tym idzie także moment zatarcia skazania.

Reklama

Rzecznik praw obywatelskich ma jednak wątpliwości, czy obywatele powinni stawać przed takim dylematem. I pisze w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

"W kręgu mojego zainteresowania pozostaje problematyka realizacji i zasad ustalania początku okresu próby w przypadku stosowania instytucji probacyjnych, w tym w szczególności warunkowego zawieszenia wykonywania orzeczonej kary" – podkreśla w wystąpieniu Adam Bodnar.

I sugeruje zmiany dotyczące biegu okresu próby określonego w art. 70 par. 1 k.k. tak, aby jego początek był liczony od daty wydania orzeczenia przez sąd I instancji, a nie jak dotychczas od momentu jego uprawomocnienia się.

W ocenie rzecznika, obecnie obowiązujące przepisy doprowadzają do faktycznego ograniczenia konstytucyjnego prawa do sądu w postaci prawa do dwuinstancyjnego postępowania. Bowiem w przypadku zaskarżenia wyroku I instancji dochodzi faktycznie do wydłużenia okresu próby o czas pomiędzy wydaniem orzeczenia, a jego uprawomocnieniem się.

Wielomiesięczny okres pomiędzy wyrokowaniem przez sąd I i II instancji przekształca się w dodatkowy okres represji karnej i może mieć istotny wpływ na podjęcie decyzji o zaskarżeniu rozstrzygnięcia - zauważa.

Zwraca też uwagę, że pozaustawową konsekwencją aktualnego stanu prawnego jest również przedłużające się oddziaływanie skazania na sytuację zawodową oskarżonego. Okres próby wpływa bowiem na dostęp do wykonywania pracy i pełnienia funkcji społecznych. Wydłuża też czas, w którym nie można ubiegać się o funkcje publiczne czy wykonywać części zawodów.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:kara, RPO
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.