Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Odwoływanie się nie opłaca

31.08.2016, 10:15; Aktualizacja: 31.08.2016, 10:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoba skazana na karę w zawieszeniu za czyn o znikomej społecznej szkodliwości często nie odwołuje się od tego wyroku, nawet jeżeli się z nim nie zgadza. Powód? W ten sposób przyspiesza bowiem termin uprawomocnienia się orzeczenia, a co za tym idzie także moment zatarcia skazania.

Reklama

Rzecznik praw obywatelskich ma jednak wątpliwości, czy obywatele powinni stawać przed takim dylematem. I pisze w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

"W kręgu mojego zainteresowania pozostaje problematyka realizacji i zasad ustalania początku okresu próby w przypadku stosowania instytucji probacyjnych, w tym w szczególności warunkowego zawieszenia wykonywania orzeczonej kary" – podkreśla w wystąpieniu Adam Bodnar.

I sugeruje zmiany dotyczące biegu okresu próby określonego w art. 70 par. 1 k.k. tak, aby jego początek był liczony od daty wydania orzeczenia przez sąd I instancji, a nie jak dotychczas od momentu jego uprawomocnienia się.

W ocenie rzecznika, obecnie obowiązujące przepisy doprowadzają do faktycznego ograniczenia konstytucyjnego prawa do sądu w postaci prawa do dwuinstancyjnego postępowania. Bowiem w przypadku zaskarżenia wyroku I instancji dochodzi faktycznie do wydłużenia okresu próby o czas pomiędzy wydaniem orzeczenia, a jego uprawomocnieniem się.

Wielomiesięczny okres pomiędzy wyrokowaniem przez sąd I i II instancji przekształca się w dodatkowy okres represji karnej i może mieć istotny wpływ na podjęcie decyzji o zaskarżeniu rozstrzygnięcia - zauważa.

Zwraca też uwagę, że pozaustawową konsekwencją aktualnego stanu prawnego jest również przedłużające się oddziaływanie skazania na sytuację zawodową oskarżonego. Okres próby wpływa bowiem na dostęp do wykonywania pracy i pełnienia funkcji społecznych. Wydłuża też czas, w którym nie można ubiegać się o funkcje publiczne czy wykonywać części zawodów.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:kara, RPO
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.