Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowy pomysł resortu sprawiedliwości: konfiskata prewencyjna

Ewa Ivanova05.09.2016, 16:57; Aktualizacja: 05.09.2016, 17:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Ministerstwo szykuje projekt nowej ustawy o konfiskacie in rem. Ma nawiązywać do włoskiej konfiskaty prewencyjnej i być stosowana wobec osób trzecich, na które sprawca przeniósł majątek, a sam wciąż z niego korzysta, np. jeździ samochodem formalnie należącym do cioci.

Reklama

Projekt wpisano już do wykazu prac Rady Ministrów, gdzie widnieje jako projekt „ustawy o przepadku mienia w związku z popełnieniem niektórych czynów zabronionych”. Z nieoficjalnych informacji DGP wynika, że przepisy mają zostać upublicznione w przyszłym tygodniu.

Nowa procedura będzie nie tylko abstrahowała od winy, ale obejmie też mienie niepochodzące z przestępstwa. Uprawniony do jej wszczęcia będzie prokurator.

W wykazie prac Rady Ministrów można przeczytać, że chodzi o „umożliwienie przepadku mienia, będącego w posiadaniu sprawców najpoważniejszych przestępstw, którego formalnymi właścicielami są osoby trzecie. Przesłanką przepadku byłoby stwierdzenie popełnienia przez posiadacza mienia określonego czynu zabronionego (zwłaszcza w warunkach przestępczości zorganizowanej). Ponadto warunkiem orzeczenia przepadku byłoby ustalenie, że wartość mienia nie znajduje pokrycia w legalnych źródłach dochodów jego formalnego właściciela. Przepadek byłby orzekany przez sąd w odrębnym postępowaniu o charakterze quasi-karnym, zbliżonym do postępowania w przedmiocie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione.”

Oprócz planowanej ustawy Ministerstwo Sprawiedliwości od maja pracuje nad zmianami dotyczącymi konfiskaty tradycyjnej, uregulowanej w kodeksie karnym i w przepisach skarbowych. Największe kontrowersje wzbudziło jak dotąd znaczne poszerzenie możliwości stosowania konfiskaty rozszerzonej oraz wprowadzenie możliwości orzekania przepadku przedsiębiorstw. W trakcie konsultacji przepisy zostały skrytykowane m.in. przez rzecznika praw obywatelskich, Radę Legislacyjną przy premierze oraz przez prokuratury. Według naszych źródeł projekt ma być zmieniony w zakresie konfiskaty firm.

Ewa Ivanova

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.