Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowy pomysł resortu sprawiedliwości: konfiskata prewencyjna

Ewa Ivanova05.09.2016, 16:57; Aktualizacja: 05.09.2016, 17:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Ministerstwo szykuje projekt nowej ustawy o konfiskacie in rem. Ma nawiązywać do włoskiej konfiskaty prewencyjnej i być stosowana wobec osób trzecich, na które sprawca przeniósł majątek, a sam wciąż z niego korzysta, np. jeździ samochodem formalnie należącym do cioci.

Reklama

Projekt wpisano już do wykazu prac Rady Ministrów, gdzie widnieje jako projekt „ustawy o przepadku mienia w związku z popełnieniem niektórych czynów zabronionych”. Z nieoficjalnych informacji DGP wynika, że przepisy mają zostać upublicznione w przyszłym tygodniu.

Nowa procedura będzie nie tylko abstrahowała od winy, ale obejmie też mienie niepochodzące z przestępstwa. Uprawniony do jej wszczęcia będzie prokurator.

W wykazie prac Rady Ministrów można przeczytać, że chodzi o „umożliwienie przepadku mienia, będącego w posiadaniu sprawców najpoważniejszych przestępstw, którego formalnymi właścicielami są osoby trzecie. Przesłanką przepadku byłoby stwierdzenie popełnienia przez posiadacza mienia określonego czynu zabronionego (zwłaszcza w warunkach przestępczości zorganizowanej). Ponadto warunkiem orzeczenia przepadku byłoby ustalenie, że wartość mienia nie znajduje pokrycia w legalnych źródłach dochodów jego formalnego właściciela. Przepadek byłby orzekany przez sąd w odrębnym postępowaniu o charakterze quasi-karnym, zbliżonym do postępowania w przedmiocie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione.”

Oprócz planowanej ustawy Ministerstwo Sprawiedliwości od maja pracuje nad zmianami dotyczącymi konfiskaty tradycyjnej, uregulowanej w kodeksie karnym i w przepisach skarbowych. Największe kontrowersje wzbudziło jak dotąd znaczne poszerzenie możliwości stosowania konfiskaty rozszerzonej oraz wprowadzenie możliwości orzekania przepadku przedsiębiorstw. W trakcie konsultacji przepisy zostały skrytykowane m.in. przez rzecznika praw obywatelskich, Radę Legislacyjną przy premierze oraz przez prokuratury. Według naszych źródeł projekt ma być zmieniony w zakresie konfiskaty firm.

Ewa Ivanova

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.