Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nie wystarczy zaostrzenie kar

Sławomir Dudziak07.09.2016, 00:00; Aktualizacja: 07.09.2016, 06:39

Nie da się poczynić znaczących postępów w walce z przestępczością podatkową bez nowoczesnego, sprawnego i przejrzystego narzędzia. Niestety obecny kodeks karny skarbowy już dawno wyczerpał swoje możliwości.

Reklama

Truizmem jest stwierdzenie, iż nic tak nie sprzyja przestępczości podatkowej, jak nieczytelny, niespójny i niestabilny system podatkowy. Czy jednak wyłącznie złym stanem szeroko rozumianego prawa podatkowego można tłumaczyć wielomiliardowe wyłudzenia w podatku od towarów i usług?

Przyjrzyjmy się podstawowemu narzędziu, w jakie wyposażone zostały organy ścigania do zwalczania szeroko rozumianej przestępczości podatkowej, a mianowicie kodeksowi karnemu skarbowemu. Został on uchwalony w 1999 r. i do chwili obecnej nowelizowano go przeszło 60 razy. Myli się jednak ten, kto w oparciu o liczbę zmian uzna, że kodeks stanowił pole szczególnego zainteresowania ustawodawcy. W rzeczywistości jest bowiem dokładnie odwrotnie. Znakomita większość wprowadzanych zmian miała wyłącznie charakter punktowy i sprowadzała się do modyfikacji lub dodania jednego, ewentualnie kilku przepisów. Co więcej, nowelizacje te nie były wcale przeprowadzane z myślą o udoskonaleniu k.k.s. Czyniono je raczej wpadkowo, niejako przy okazji zmian w zupełnie innych aktach prawnych. Innymi z kolei razy, dokonując nowelizacji kodeksu postępowania karnego, zwyczajnie zapominano o skorelowaniu nowo przyjętych rozwiązań z tymi, które obowiązują w k.k.s. Efekt – mamy do czynienia z ustawą, która pomimo licznych zmian nigdy nie uległa żadnej głębszej i przemyślanej przebudowie, pozostając osadzona systemowo w realiach gospodarczych lat 90. To jednak nie jest najistotniejszy mankament k.k.s.

Sankcja się „opłaca”


Pozostało jeszcze 77% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.