Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nie wystarczy zaostrzenie kar

Sławomir Dudziak07.09.2016, 00:00; Aktualizacja: 07.09.2016, 06:39

Nie da się poczynić znaczących postępów w walce z przestępczością podatkową bez nowoczesnego, sprawnego i przejrzystego narzędzia. Niestety obecny kodeks karny skarbowy już dawno wyczerpał swoje możliwości.

Reklama

Truizmem jest stwierdzenie, iż nic tak nie sprzyja przestępczości podatkowej, jak nieczytelny, niespójny i niestabilny system podatkowy. Czy jednak wyłącznie złym stanem szeroko rozumianego prawa podatkowego można tłumaczyć wielomiliardowe wyłudzenia w podatku od towarów i usług?

Przyjrzyjmy się podstawowemu narzędziu, w jakie wyposażone zostały organy ścigania do zwalczania szeroko rozumianej przestępczości podatkowej, a mianowicie kodeksowi karnemu skarbowemu. Został on uchwalony w 1999 r. i do chwili obecnej nowelizowano go przeszło 60 razy. Myli się jednak ten, kto w oparciu o liczbę zmian uzna, że kodeks stanowił pole szczególnego zainteresowania ustawodawcy. W rzeczywistości jest bowiem dokładnie odwrotnie. Znakomita większość wprowadzanych zmian miała wyłącznie charakter punktowy i sprowadzała się do modyfikacji lub dodania jednego, ewentualnie kilku przepisów. Co więcej, nowelizacje te nie były wcale przeprowadzane z myślą o udoskonaleniu k.k.s. Czyniono je raczej wpadkowo, niejako przy okazji zmian w zupełnie innych aktach prawnych. Innymi z kolei razy, dokonując nowelizacji kodeksu postępowania karnego, zwyczajnie zapominano o skorelowaniu nowo przyjętych rozwiązań z tymi, które obowiązują w k.k.s. Efekt – mamy do czynienia z ustawą, która pomimo licznych zmian nigdy nie uległa żadnej głębszej i przemyślanej przebudowie, pozostając osadzona systemowo w realiach gospodarczych lat 90. To jednak nie jest najistotniejszy mankament k.k.s.

Sankcja się „opłaca”


Pozostało jeszcze 77% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.