Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Komisja Wenecka w Sądzie Najwyższym

12.09.2016, 12:08; Aktualizacja: 12.09.2016, 13:18
 • Wyślij
 • Drukuj

Stan prawny w związku z niepublikowaniem wyroków TK, odmowa powołania sędziów przez prezydenta, planowana reforma sądownictwa - to kwestie, o które pytani byli sędziowie SN przez przedstawicieli Komisji Weneckiej.

Reklama

-Indywidualne zachowania mogą razić i wzbudzać niepokój, ale teraz mówimy o globalnym przyzwoleniu na atakowanie sędziów. Od tego nie powinno zaczynać się rozmów o reformie sądownictwa, która niewątpliwie jest potrzebna - powiedział sędzia Dariusz Świecki, rzecznik SN.

- Nikt nie twierdzi, że sądownictwo funkcjonuje doskonale. Tylko rozmawiajmy o tym, jak te błędy naprawić wyeliminować. Nie zaczynajmy rozmowy od wyeliminowywania sędziów - dodał.

Jak relacjonował po spotkaniu, wysłannicy KW pytali o stan prawny w Polsce w związku z niepublikowaniem przez prezes Rady Ministrów wyroków Trybunału Konstytucyjnego i o to, czy w związku z tym występowały problemy ze stosowaniem prawa przez sądy powszechne, czy rzutowało to na sprawność postępowań.

Sędziowie SN tłumaczyli, że uchwała Zgromadzenia Ogólnego sędziów SN i stanowisko NSA wskazywały, że orzeczenia TK obowiązują z chwilą ogłoszenia, nie opublikowania.

Przedstawiciele Komisji usłyszeli także, że nie było przypadków, by sądy powszechne musiały stosować niepublikowane wyroki, ale z takim problemem zmierzył się sąd administracyjny.

Wysłannicy KW pytali także o nowelizację ustawy o TK i orzeczenie TK, który oceniał ją w sierpniu.

Pytania członków KW dotyczyły również niepowołania przez prezydenta 10 sędziów i ich obecnej sytuacji. Rzecznik SN powiedział, że sędziowie wskazali, iż podobny przypadek miał miejsce za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. - Kwestia powołania sędziego - jak wynika z decyzji prezydenta - może być przedmiotem odmiennych interpretacji, który dotyczy zakresu prerogatywy głowy państwa- mówił rzecznik SN.

Rozmowa dotyczyła także braku uzasadnienia decyzji w tym przedmiocie.

Reprezentanci KW dociekali także, na czym miałaby polegać przygotowywana reforma sądownictwa.

(PAP)

brw/ mja/ bos/ malk/ mag/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.