Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Delegacja Komisji Weneckiej w TK

13.09.2016, 12:41; Aktualizacja: 13.09.2016, 14:35
 • Wyślij
 • Drukuj

Rozmawiano o paraliżowaniu prac trybunału. W spotkaniu nie wzięli udziału sędziowie wybrani przez obecny Sejm.

Reklama

Tematem rozmów była przede wszystkim nowa ustawa o TK. Andrzej Rzepliński podkreślił, że trybunał funkcjonuje niezależnie od "toksycznych okoliczności". Wyraził jednocześnie nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje.

Wiceprezes TK Stanisław Biernat podkreślił z kolei, że delegaci byli poruszeni sposobem traktowania trybunału przez polityków. - Widać że są zorientowani także w stanie naszej debaty - dodał.

Stanisław Biernat poinformował również, że odbyło się też krótkie spotkanie KW z sędziami wybranymi przez Sejm w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm, których nie zaprzysiągł prezydent Andrzej Duda.

Nie doszło natomiast do spotkania komisji z sześcioma sędziami wybranymi do TK przez obecny Sejm w grudniu 2015 r. i w kwietniu br. "Utraciliśmy zaufanie do komisji i podejrzewamy, że spotkanie posłużyłoby jedynie legitymizacji kolejnej bezpodstawnie stronniczej i niekorzystnej dla państwa polskiego opinii" - oświadczyli wcześniej.

Wizyta delegacji Komisji Weneckiej ma zakończyć się w we wtorek. Jej opinia na temat nowej ustawy o TK ma być przyjęta 14 października.

(PAP)

sta/ mja/ bos/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.