Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Delegacja Komisji Weneckiej w TK

13.09.2016, 12:41; Aktualizacja: 13.09.2016, 14:35
 • Wyślij
 • Drukuj

Rozmawiano o paraliżowaniu prac trybunału. W spotkaniu nie wzięli udziału sędziowie wybrani przez obecny Sejm.

Reklama

Tematem rozmów była przede wszystkim nowa ustawa o TK. Andrzej Rzepliński podkreślił, że trybunał funkcjonuje niezależnie od "toksycznych okoliczności". Wyraził jednocześnie nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje.

Wiceprezes TK Stanisław Biernat podkreślił z kolei, że delegaci byli poruszeni sposobem traktowania trybunału przez polityków. - Widać że są zorientowani także w stanie naszej debaty - dodał.

Stanisław Biernat poinformował również, że odbyło się też krótkie spotkanie KW z sędziami wybranymi przez Sejm w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm, których nie zaprzysiągł prezydent Andrzej Duda.

Nie doszło natomiast do spotkania komisji z sześcioma sędziami wybranymi do TK przez obecny Sejm w grudniu 2015 r. i w kwietniu br. "Utraciliśmy zaufanie do komisji i podejrzewamy, że spotkanie posłużyłoby jedynie legitymizacji kolejnej bezpodstawnie stronniczej i niekorzystnej dla państwa polskiego opinii" - oświadczyli wcześniej.

Wizyta delegacji Komisji Weneckiej ma zakończyć się w we wtorek. Jej opinia na temat nowej ustawy o TK ma być przyjęta 14 października.

(PAP)

sta/ mja/ bos/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.