Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Międzynarodowe konsekwencje sporu o trybunał

13.09.2016, 14:27; Aktualizacja: 13.09.2016, 16:10
 • Wyślij
 • Drukuj

Planowana rezolucja europarlamentu o sytuacji w Polsce jest absurdalna - uważają europosłowie PiS. Ich zdaniem zapisy dokumentu, który ma poparcie większości frakcji w PE, zawierają nieprawdę.

Reklama

Złożony przez większość frakcji (chadeków, socjalistów, liberałów, Zielonych i Zjednoczoną Lewicę Europejską) projekt rezolucji o Polsce mówi o niepokoju PE związanym z paraliżem Trybunału Konstytucyjnego. Odnosi się też do sytuacji mediów publicznych, ustawy o policji, o służbie cywilnej, o prokuraturze, czy też praw kobiet oraz planu zwiększenia wycinki Puszczy Białowieskiej.

Krytycznie oceniają go europosłowie PiS.

- Ta rezolucja jest absurdalna z wielu względów. Unia Europejska przeżywa najpoważniejszy kryzys strukturalny w swojej historii i znajduje czas, by zajmować się rzeczą zupełnie marginalną, a mianowicie wspieraniem opozycji w Polsce i walką partyjną w jednym z krajów członkowskich - powiedział szef delegacji PiS we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Legutko.

Dodał też, że jest to również rezolucja stronnicza i w dużej części po prostu nieprawdziwa.

Legutko wyraził nadzieję, że niektórzy europosłowie z frakcji, które złożyły projekt, zagłosują przeciw niemu.

Z kolei Tomasz Poręba (PiS) ocenił, że w dobrym tonie byłoby zaproszenie przez PE na debatę o naszym kraju przedstawiciela polskiego rządu.

Ze Strasburga Anna Widzyk (PAP)

awi/ ulb/ kar/ mag/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.