Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Międzynarodowe konsekwencje sporu o trybunał

13.09.2016, 14:27; Aktualizacja: 13.09.2016, 16:10
 • Wyślij
 • Drukuj

Planowana rezolucja europarlamentu o sytuacji w Polsce jest absurdalna - uważają europosłowie PiS. Ich zdaniem zapisy dokumentu, który ma poparcie większości frakcji w PE, zawierają nieprawdę.

Reklama

Złożony przez większość frakcji (chadeków, socjalistów, liberałów, Zielonych i Zjednoczoną Lewicę Europejską) projekt rezolucji o Polsce mówi o niepokoju PE związanym z paraliżem Trybunału Konstytucyjnego. Odnosi się też do sytuacji mediów publicznych, ustawy o policji, o służbie cywilnej, o prokuraturze, czy też praw kobiet oraz planu zwiększenia wycinki Puszczy Białowieskiej.

Krytycznie oceniają go europosłowie PiS.

- Ta rezolucja jest absurdalna z wielu względów. Unia Europejska przeżywa najpoważniejszy kryzys strukturalny w swojej historii i znajduje czas, by zajmować się rzeczą zupełnie marginalną, a mianowicie wspieraniem opozycji w Polsce i walką partyjną w jednym z krajów członkowskich - powiedział szef delegacji PiS we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Legutko.

Dodał też, że jest to również rezolucja stronnicza i w dużej części po prostu nieprawdziwa.

Legutko wyraził nadzieję, że niektórzy europosłowie z frakcji, które złożyły projekt, zagłosują przeciw niemu.

Z kolei Tomasz Poręba (PiS) ocenił, że w dobrym tonie byłoby zaproszenie przez PE na debatę o naszym kraju przedstawiciela polskiego rządu.

Ze Strasburga Anna Widzyk (PAP)

awi/ ulb/ kar/ mag/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.