Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Ochrona danych osobowych regulowana resortowo

Sławomir Wikariak19.09.2016, 00:00; Aktualizacja: 19.09.2016, 06:28

W ciągu półtora roku rząd musi dokonać przeglądu kilkuset aktów prawnych i podjąć decyzje dotyczące przepisów o prywatności. Na razie ministerstwa pracują na własną rękę.

Reklama

Polskę, tak jak wszystkie kraje UE, czeka poważna reforma systemu ochrony danych osobowych. Wynika to z przyjętego w kwietniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych. Choć nowe przepisy unijne celowo wydano w formie rozporządzenia, by zapewnić ich jednolitość w całej UE, to nie znaczy, że nasz ustawodawca nie ma nic do roboty. Wręcz przeciwnie, jak wynika z szacunków Rządowego Centrum Legislacji, do przeglądu jest ok. 800 aktów prawnych, w których w mniejszym lub większym stopniu pojawiają się regulacje dotyczące ochrony danych. W zasadzie trudno znaleźć obszar, w którym nie mamy z tym do czynienia. Nasze dane są przecież przetwarzane przez banki, służbę zdrowia, służby czy choćby najmniejsze przedszkola.

Ostateczną datą, do której musimy dostosować nasze przepisy do nowych unijnych wymagań, jest 25 maja 2018 r. Mogłoby się wydawać, że to sporo czasu. Nic bardziej mylnego.

– W rzeczywistości te półtora roku, jakie nam zostało, to niewiele czasu. Konieczny jest nie tylko przegląd ustaw i ich proste dostosowanie. Musimy też podjąć wiele decyzji systemowych, dlatego prace nad dostosowaniem polskiego prawa do unijnego rozporządzenia powinny już być prowadzone pełną parą – ocenia dr Paweł Litwiński, adwokat w kancelarii Barta Litwiński i ekspert Instytutu Allerhanda.


Pozostało jeszcze 77% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.