Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Ochrona danych osobowych regulowana resortowo

Sławomir Wikariak19.09.2016, 00:00; Aktualizacja: 19.09.2016, 06:28

W ciągu półtora roku rząd musi dokonać przeglądu kilkuset aktów prawnych i podjąć decyzje dotyczące przepisów o prywatności. Na razie ministerstwa pracują na własną rękę.

Reklama

Polskę, tak jak wszystkie kraje UE, czeka poważna reforma systemu ochrony danych osobowych. Wynika to z przyjętego w kwietniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych. Choć nowe przepisy unijne celowo wydano w formie rozporządzenia, by zapewnić ich jednolitość w całej UE, to nie znaczy, że nasz ustawodawca nie ma nic do roboty. Wręcz przeciwnie, jak wynika z szacunków Rządowego Centrum Legislacji, do przeglądu jest ok. 800 aktów prawnych, w których w mniejszym lub większym stopniu pojawiają się regulacje dotyczące ochrony danych. W zasadzie trudno znaleźć obszar, w którym nie mamy z tym do czynienia. Nasze dane są przecież przetwarzane przez banki, służbę zdrowia, służby czy choćby najmniejsze przedszkola.

Ostateczną datą, do której musimy dostosować nasze przepisy do nowych unijnych wymagań, jest 25 maja 2018 r. Mogłoby się wydawać, że to sporo czasu. Nic bardziej mylnego.

– W rzeczywistości te półtora roku, jakie nam zostało, to niewiele czasu. Konieczny jest nie tylko przegląd ustaw i ich proste dostosowanie. Musimy też podjąć wiele decyzji systemowych, dlatego prace nad dostosowaniem polskiego prawa do unijnego rozporządzenia powinny już być prowadzone pełną parą – ocenia dr Paweł Litwiński, adwokat w kancelarii Barta Litwiński i ekspert Instytutu Allerhanda.


Pozostało jeszcze 77% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.