Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nienawiść jest, problemu nie ma

12.10.2016, 11:54; Aktualizacja: 12.10.2016, 11:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Zwiększa się liczba spraw, w których prokuratorzy stawiają zarzuty sprawcom przestępstw motywowanych nienawiścią do osób o innym kolorze skóry lub wyznaniu – wynika z najnowszych danych Prokuratury Krajowej. Ale nowej fali rasizmu i ksenofobii jej zdaniem nie ma.

Reklama

W reakcji na wiele nagłośnionych ostatnio przypadków agresji, której ofiarą padli obcokrajowy, posłowie sejmowej komisji do spraw administracji i spraw wewnętrznych spierali się w ubiegłym tygodniu o tym, czy Polska staje się ostatnio szczególnie niebezpiecznym krajem dla mniejszości etnicznych i rasowych.

– W ostatnich miesiącach doszło do bardzo wielu takich przestępstw, lecz w przeciwieństwie do lat ubiegłych żaden z tych aktów nie spotkał się z potępieniem ze strony polityków – powiedział na posiedzeniu komisji Marek Wójcik, były wiceminister spraw administracji i cyfryzacji.

Jednak jak pokazują statystyki Prokuratury Krajowej, liczba spraw dotyczących przestępstw z nienawiści utrzymuje się na podobnym poziomie: w pierwszym półroczu 2016 r. prowadzono 863 postępowania w tym zakresie (z czego 566 to sprawy nowe), zaś w tym samym okresie ubiegłego roku – 848.

– Praktycznie wyeliminowano przypadki niezasadnego umarzania albo odmowy wszczęcia postępowania przygotowawczego z powodu znikomej społecznej szkodliwości takich czynów – tłumaczyła na posiedzeniu sejmowej komisji zastępca prokuratora krajowego Agata Gałuszka-Górska. – Częściej stosowano za to środki zapobiegawcze, m.in. tymczasowe aresztowania – dodała. W ostatnim półroczu wzrosła także liczba postępowań, w których doszło do postawienia zarzutów podejrzanym (ze 180 do 224). – Myślę, że jest to efekt nacisków położonych w prokuraturze na walkę z tego rodzaju przestępczością – twierdzi dr Dorota Pudzianowska, ekspertka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W jej ocenie nie oznacza to jednak, że w Polsce spada liczba przestępstw z nienawiści rasowej i religijnej. – Dane policji za 2015 r. jednoznacznie wskazują, że przypadki użycia przemocy zwłaszcza wobec Arabów i muzułmanów, systematycznie rosną, co z pewnością ma związek z kryzysem uchodźczym – podkreśla dr Pudzianowska.

Emilia Świętochowska

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.