Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nienawiść jest, problemu nie ma

12.10.2016, 11:54; Aktualizacja: 12.10.2016, 11:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Zwiększa się liczba spraw, w których prokuratorzy stawiają zarzuty sprawcom przestępstw motywowanych nienawiścią do osób o innym kolorze skóry lub wyznaniu – wynika z najnowszych danych Prokuratury Krajowej. Ale nowej fali rasizmu i ksenofobii jej zdaniem nie ma.

Reklama

W reakcji na wiele nagłośnionych ostatnio przypadków agresji, której ofiarą padli obcokrajowy, posłowie sejmowej komisji do spraw administracji i spraw wewnętrznych spierali się w ubiegłym tygodniu o tym, czy Polska staje się ostatnio szczególnie niebezpiecznym krajem dla mniejszości etnicznych i rasowych.

– W ostatnich miesiącach doszło do bardzo wielu takich przestępstw, lecz w przeciwieństwie do lat ubiegłych żaden z tych aktów nie spotkał się z potępieniem ze strony polityków – powiedział na posiedzeniu komisji Marek Wójcik, były wiceminister spraw administracji i cyfryzacji.

Jednak jak pokazują statystyki Prokuratury Krajowej, liczba spraw dotyczących przestępstw z nienawiści utrzymuje się na podobnym poziomie: w pierwszym półroczu 2016 r. prowadzono 863 postępowania w tym zakresie (z czego 566 to sprawy nowe), zaś w tym samym okresie ubiegłego roku – 848.

– Praktycznie wyeliminowano przypadki niezasadnego umarzania albo odmowy wszczęcia postępowania przygotowawczego z powodu znikomej społecznej szkodliwości takich czynów – tłumaczyła na posiedzeniu sejmowej komisji zastępca prokuratora krajowego Agata Gałuszka-Górska. – Częściej stosowano za to środki zapobiegawcze, m.in. tymczasowe aresztowania – dodała. W ostatnim półroczu wzrosła także liczba postępowań, w których doszło do postawienia zarzutów podejrzanym (ze 180 do 224). – Myślę, że jest to efekt nacisków położonych w prokuraturze na walkę z tego rodzaju przestępczością – twierdzi dr Dorota Pudzianowska, ekspertka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W jej ocenie nie oznacza to jednak, że w Polsce spada liczba przestępstw z nienawiści rasowej i religijnej. – Dane policji za 2015 r. jednoznacznie wskazują, że przypadki użycia przemocy zwłaszcza wobec Arabów i muzułmanów, systematycznie rosną, co z pewnością ma związek z kryzysem uchodźczym – podkreśla dr Pudzianowska.

Emilia Świętochowska

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.