Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Konstytucja to nie sklep, z którego klienci mogą sobie wybierać poszczególne artykuły

19.10.2016, 06:50; Aktualizacja: 19.10.2016, 06:56

Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

Reklama

Jest pan przedstawicielem grupy posłów, którzy zakwestionowali nowe zasady powoływania prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Na gruncie najnowszego tworu legislacyjnego, prezesa i wiceprezesa TK powołuje prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych na każde stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne. Wcześniej prezydent dokonywał wyboru spośród dwóch kandydatów przedstawionych w ten sposób. Trybunał w pełnym składzie rozpozna tę sprawę już 7 listopada. Co nowe zasady oznaczają dla autonomii trybunału?

O autonomii w ogóle nie ma mowy w przypadku takich przepisów. Prawo i Sprawiedliwość stworzyło przywołane rozwiązanie tylko po to, by przeforsować swojego kandydata na stanowisko prezesa trybunału i tym samym kolejny raz podjąć próbę sparaliżowania prac sądu konstytucyjnego. Tymczasem konstytucja wyraźnie określa, że prezydent ma powołać prezesa spośród osób wskazanych przez Zgromadzenie Ogólne, czyli organ kolegialny. Te zaś przepisy, które zaskarżyliśmy do TK, mogą prowadzić do sytuacji, gdy prezesem trybunału zostanie osoba, która otrzyma tylko jeden głos i to swój.

W takim przypadku nie będzie to kandydat zgromadzenia. Takie przepisy funkcjonujące w przestrzeni prawnej bardzo wpłynęłyby na wizerunek trybunału jako niezależnego sądu konstytucyjnego. Proszę też zwrócić uwagę, że PiS w tym przypadku łamie podstawowe zasady głosowania większościowego. W Sejmie, przy głosowaniu np. nad członkami kolegium IPN, każdy poseł może oddać tyle głosów, ile jest miejsc do obsadzenia. Tak też było do tej pory w trybunale.

Prezes TK poza reprezentowaniem go na zewnątrz zajmuje się organizowaniem pracy trybunału i jego biura. Co takie rozwiązanie oznacza więc dla codziennego funkcjonowania TK?


Pozostało jeszcze 65% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.