Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Praworządność w Polsce ma się coraz gorzej. Spadek w światowym rankingu

Emilia Świętochowska24.10.2016, 00:00; Aktualizacja: 24.10.2016, 15:25

Polski rząd coraz bardziej wymyka się spod kontroli parlamentu, sądów i organizacji pozarządowych. Pod tym względem jest u nas gorzej niż w Rumunii, Chile, a nawet Kostaryce. To jeden z głównych wniosków płynących z najnowszej edycji prestiżowego rankingu Rule of Law Index, zestawienia obrazującego, jak przestrzegane są rządy prawa w 113 krajach świata

Reklama

W tym roku Polska zajęła 22. lokatę w skali globalnej (spadek o jedną pozycję w porównaniu z rokiem ubiegłym) i dopiero 15. wśród państw Europy Zachodniej i Środkowej. Miejsce w szeregu regionalnych średniaków to także efekt dużych trudności w egzekwowaniu przepisów oraz dobrze znanych bolączek rodzimego sądownictwa (27. pozycja na świecie). Eksperci World Justice Project, organizacji badawczej co roku opracowującej ranking, wymieniają przede wszystkim przewlekłość postępowań cywilnych, opóźnienia w zaplanowanych rozprawach, zawiłość procedur oraz dość wysokie opłaty sądowe. Znacznie lepiej Polska wypada z kolei w takich dziedzinach, jak jawność życia publicznego, gwarancje bezpieczeństwa osób i mienia oraz sądownictwo karne.


Pozostało jeszcze 12% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.