Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Własność intelektualna z korzyścią dla Europy

25.10.2016, 13:01; Aktualizacja: 25.10.2016, 13:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Patenty, znaki towarowe, wzory i inne formy własności intelektualnej są źródłem korzyści ekonomicznych dla Europy - wynika ze wspólnego badania przeprowadzonego przez Europejski Urząd Patentowy i Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

Reklama

Sektory intensywnie korzystające z PWI odpowiadają za ponad 42 proc. działalności gospodarczej prowadzonej w UE, a blisko 38 proc. wszystkich miejsc pracy w UE powstało w branżach, w których poziom wykorzystania praw własności intelektualnej jest wyższy od przeciętnego. Wyniki badania pokazują również, że średnie wynagrodzenie w branżach intensywnie korzystających z PWI jest o ponad 46 proc. wyższe niż w pozostałych.

Sektory te wykazały także większą odporność na kryzys gospodarczy.

Z treści sprawozdania wynika też, że branże intensywnie korzystające z PWI odpowiadają za około 90 proc. wymiany handlowej UE z resztą świata.

Europejskie firmy przodują również w zakresie wzorów przemysłowych. W bilansie handlu zagranicznego UE w 2013 r. branże intensywnie korzystające ze wzorów wygenerowały ponad 243 mld euro.

Według autorów sprawozdania, około połowa wszystkich europejskich branż intensywnie korzysta z PWI. Pośród tych sklasyfikowanych na 20 najwyższych pozycjach znalazły się m.in. inżynieria, nieruchomości, działalność finansowa i ubezpieczeniowa, produkcja pojazdów samochodowych, komputerów i przemysł farmaceutyczny.

Wyniki podobnego badania dotyczącego gospodarki amerykańskiej, opublikowanego we wrześniu 2016 r. przez amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych, były porównywalne. Udział zatrudnienia i PKB w branżach intensywnie korzystających z PWI jest nieco wyższy w Europie niż w Stanach Zjednoczonych. Branże te mają również spory udział w amerykańskim handlu zagranicznym, choć jest on niższy niż w Europie. Wyniki obu badań wskazują także, że wynagrodzenia pracowników w branżach intensywnie korzystających z PWI są o 46 proc. wyższe niż w pozostałych.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.