Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TK nie rozpoznał wniosku prezydenta dotyczącego kuratorów sądowych

25.10.2016, 13:12; Aktualizacja: 25.10.2016, 15:16
 • Wyślij
 • Drukuj

Z powodu nieobecności przedstawiciela prezydenta Andrzeja Dudy Trybunał Konstytucyjny odroczył we wtorek rozprawę.

Reklama

Była to pierwsza ustawa przesłana przez Andrzeja Dudę do trybunału, w ramach kontroli prewencyjnej. We wtorek - gdy TK miał rozpoznawać tę sprawę- w trybunale nie stawił się przedstawiciele prezydenta, Sejmu i prokuratora generalnego.

Trybunał miał rozpatrzyć sprawę w pełnym składzie. Rozprawie miał przewodniczyć wiceprezes TK Stanisław Biernat, zaś sprawozdawcą wyznaczono sędzię Julię Przyłębską.

"Wobec nieobecności przedstawiciela wnioskodawcy Trybunał Konstytucyjny postanowił odroczyć postępowanie do 29 listopada" - poinformował sędzia Biernat. Trybunał wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o TK obecność na rozprawie wnioskodawcy jest obowiązkowa.

Szef biura prasowego kancelarii prezydenta Marek Magierowski wyjaśnił, że prezydent Andrzej Duda nie wysłał swojego przedstawiciela na rozprawę, gdyż sprawa powinna być rozpatrywana w pełnym składzie. -Tymczasem prezes Andrzej Rzepliński podjął bezprawną decyzję o niedopuszczaniu do orzekania trzech sędziów: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego i Mariusza Muszyńskiego - wyjaśniał Magierowski.

W sprawie chodzi o sposób uchwalenia nowelizacji ustawy o kuratorach. W uzasadnieniu wniosku z sierpnia zeszłego roku prezydent wskazał, iż analiza przebiegu procedury ustawodawczej, w zakresie trybu rozpatrzenia przez Sejm poprawek senackich do przedmiotowej ustawy, wzbudziła poważne zastrzeżenia co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.

Więcej o sprawie czytaj TUTAJ.

(PAP)

mja/ wkt/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.