Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Służba więzienna ma być zmodernizowana

26.10.2016, 12:25; Aktualizacja: 26.10.2016, 12:53
 • Wyślij
 • Drukuj

Zakup nowego uzbrojenia, sprzętu i pojazdów, a także remonty i przebudowy więzień to tylko niektóre zmiany przewidziane w projekcie "Programu modernizacji służby więziennej w latach 2017-20".

Reklama

Na realizację programu ma być w sumie wydane ponad 2 miliardy zł. Jego celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych przez ich doposażenie w odpowiedni sprzęt oraz polepszenie warunków pełnienia służby w więziennictwie.

Planuje się zakup m.in. 1200 subkarabinków automatycznych za 4,8 mln zł oraz 400 granatników za 2,4 mln zł. Łączna kwota zaplanowanych zakupów uzbrojenia wynosi 12 mln zł.

Ponadto ma być kupionych m.in. 1000 zestawów ochronnych udaroodpornych, 1500 kasków ochronnych z osłoną twarzy, 1000 kamizelek kuloodpornych, 500 kajdanek na ręce i nogi oraz 500 pałek typu Tonfa. Łączna kwota zaplanowanych zakupów sprzętu i wyposażenia specjalnego wynosi 8,7 mln zł.

Ma również nastąpić modernizacja systemów informatycznych i systemów łączności SW. W ocenie projektodawców system łączności radiowej SW z 2000 r. stał się bowiem przestarzały.

Program zakłada też poprawę stanu infrastruktury więziennej. "Zły stan techniczny pawilonów penitencjarnych, podobnie jak stan znacznej części pozostałej infrastruktury budowlanej pozostającej w zarządzie SW, wymaga podjęcia odpowiednich działań, które zapobiegną postępującej dekapitalizacji" - napisano w uzasadnieniu. Szacowany koszt poprawy stanu technicznego więzień wynosi 823 mln zł.

Mają być też wymienione wyeksploatowane pojazdy SW. Planuje się kupno 36 więźniarek (do transportu 18 osób) - za kwotę 23 mln zł. W sumie ma dojść do wymiany 200 pojazdów.

W programie uwzględniono też zakupy sprzętu medycznego dla więziennej służby zdrowia na kwotę 15 mln zł. Ma to ograniczyć wydatki na świadczenia zdrowotne wykonywane w placówkach pozawięziennych.

Przewidziano również "wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy". Planowane są podwyżki dla funkcjonariuszy SW (w 2018 r. łączny wzrost uposażeń, w porównaniu z 2016 r., wyniesie 274 zł, czyli o 6 proc. więcej) oraz dla pracowników cywilnych (łączne podwyżki w 2020 wyniosą 597 zł., czyli 16 proc. więcej w porównaniu z 2016 r.).

Obecnie projekt odpowiedniej ustawy, opracowany w resorcie sprawiedliwości, czeka na opinię Stałego Komitetu Rady Ministrów. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Łukasz Starzewski (PAP)

sta/ wkt/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.