Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stanisław Piotrowicz: Pracujemy bez pośpiechu

03.11.2016, 13:18; Aktualizacja: 03.11.2016, 14:01
 • Wyślij
 • Drukuj

Prace nad projektami ustaw: o organizacji i trybie postępowania przed TK, a także o statusie sędziów trybunału toczą się w Sejmie spokojnie i z dużą rozwagą - powiedział przewodniczący komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz.

Reklama

Posłowie PO i Nowoczesnej przekonywali, że prace nad projektami ustaw w sprawie TK toczą się w Sejmie za szybko i "pod osłoną nocy".

Piotrowicz odpowiadając na zarzuty opozycji, powiedział, że w czwartek w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy w sprawie statusu sędziów TK, a w piątek - pierwsze czytanie projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK. -Prace (nad tymi projektami - przyp. red.) toczą się z dużą rozwagą i bez pośpiechu - zapewnił.

- Zawsze jest albo za wcześnie, albo za późno, nigdy nie słyszę, że w sam raz - dodał. Zaznaczył też, że harmonogram posiedzenia Sejmu jest bardzo napięty. -Z tego względu pierwsze czytanie projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK odbędzie się późno - zaznaczył. Zgodnie z harmonogramem, prace nad projektem rozpoczną się w piątek o godz. 20.45.

Projekt w sprawie statusu sędziów trafił do Sejmu pod koniec września. W połowie października komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała izbie jego uchwalenie. Po burzliwej dyskusji odrzucono wtedy poprawki PO i Nowoczesnej.

Projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, autorstwa posłów PiS, przewiduje m.in. nowe zasady wyłaniania przedstawianych prezydentowi kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

(PAP)

mrr/ as/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.