Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Projekt ustawy w sprawie statusu sędziów TK skierowany do komisji

03.11.2016, 15:57; Aktualizacja: 04.11.2016, 08:36
 • Wyślij
 • Drukuj

Sejm ponownie odesłał do komisji sprawiedliwości projekt posłów PiS w sprawie statusu sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

Sejm wrócił do prac nad projektem, który wprowadza m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów.

Podczas debaty Stanisław Piotrowicz (PiS) złożył do niego dwie poprawki. Podkreślił jednocześnie, że projekt gromadzi wszystkie przepisy dotyczące sędziów, które były do tej pory rozproszone w różnych aktach prawnych. "Nie ma rewolucji. Porządkujemy tę materię" – oświadczył.

Wskazywał, że w zapisie o jawności oświadczeń majątkowych sędziów TK - któremu przeciwna jest opozycja - chodzi o transparentność życia publicznego. 

Komentując zaś zarzuty opozycji, że sędzia w stanie spoczynku, po wejściu w życie nowych regulacji, nie mógłby zabierać głosu w bieżących sprawach politycznych, Piotrowicz zauważył, że także orzecznik w stanie spoczynku ma być apolityczny. "Jeśli ktoś chce brać udział w życiu politycznym, może zrezygnować ze stanu spoczynku" - wyjaśnił.

-Przy tej ustawie tak naprawdę PiS odkrywa karty. To co robiło przez ostatnie miesiące, to była zasłona dymna -mówił Borys Budka (PO). W opinii posła PO, TK został zohydzony w opinii publicznej. Stał się najgorszym wrogiem z możliwych tylko dlatego, że jeden człowiek nie umie zrozumieć zasady trójpodziału władzy.

Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) uważa projekt za bubel prawny, który ma na celu podporządkowanie trybunału PiS-owi.

Krzysztof Paszyk wyraził natomiast zdziwienie, że PiS w swoim dążeniu do podporządkowania sobie TK, nie jest w stanie spojrzeć szerzej na konsekwencje wewnątrzustrojowe, ale i międzynarodowe.

W czwartek wieczorem sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała izbie uchwalenie projektu wraz z kilkoma poprawkami. Sejm ma głosować nad projektem w piątek.

PS/źródło: PAP

sta/ ago/ rbk/ wkt/

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.