Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Trzeba rozszerzyć możliwość uzyskiwania danych z KRK

04.11.2016, 06:48; Aktualizacja: 04.11.2016, 06:58

Obecnie możliwość żądania informacji o niekaralności od kandydatów na pracowników jest bardzo ograniczona. Potrzebę zmian dostrzegają nie tylko przedsiębiorcy, lecz także m.in. rzecznik praw obywatelskich i - jak się wydaje - również rząd.

Reklama

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują możliwość żądania informacji o niekaralności od osób ubiegających się o zatrudnienie wyłącznie wtedy, gdy wynika to z odrębnych przepisów. Dotyczy to tylko wybranych zawodów, np. nauczyciela czy taksówkarza. Tak wąska regulacja nie odpowiada jednak potrzebom przedsiębiorców.

W praktyce bowiem pozyskanie informacji o ewentualnej karalności jest często istotnym elementem rekrutacji. W ich trakcie pracodawcy chcą uzyskać zaświadczenie o niekaralności, aby podjąć w pełni świadomą decyzję o wyborze konkretnej osoby i nie narażać się na niepotrzebne ryzyko. Szczególnie dotyczy to stanowisk związanych z odpowiedzialnością za finanse czy mienie znacznej wartości. Dziś jednak w większości przypadków nie pozwalają im na to obowiązujące przepisy. RAMKA 1

Na problem braku możliwości pozyskiwania przez pracodawców informacji o niekaralności zwracał już kilka razy uwagę generalny inspektor ochrony danych osobowych, a ostatnio – rzecznik praw obywatelskich.

Zbyt wąski katalog

W jednym z ostatnich wystąpień rzecznika praw obywatelskich do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej (z 18 października 2016 r.) zauważył on, że zakres danych określony przez art. 221 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; dalej: k.p.), których podania pracodawca może żądać od pracownika i kandydata do pracy, jest zbyt wąski i często niedostosowany do aktualnych potrzeb rynku. Podkreślił przy tym, że dotyczy to w szczególności możliwości uzyskiwania przez pracodawców danych o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie czy już zatrudnionych.

Ze stanowiskiem rzecznika należy się zgodzić. Praktyka wskazuje bowiem, że katalog zawodów, dla których można zbierać dane o niekaralności, jest zbyt ograniczony. Pracodawcy zgłaszają potrzebę zabezpieczenia swoich interesów poprzez uzyskanie informacji o karalności kandydata do pracy w szczególności w sytuacji, gdy zatrudniają pracowników na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością materialną za mienie (np. magazynier). Obecnie prawo nie przewiduje jednak takiej możliwości.


Pozostało jeszcze 91% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.