Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Pieniądze wygrywają w sądzie

04.11.2016, 06:59; Aktualizacja: 04.11.2016, 07:02

Terry Bollea przez dziesięciolecia budował swój wizerunek pierwszego zapaśnika Ameryki – Hulka Hogana. Lecz do historii, zwłaszcza dziennikarstwa, przejdzie jako zwycięzca innej rywalizacji. Wygrał w sądzie z Gawker Media, co doprowadziło tę grupę do upadku.

Reklama

Na pozór sprawa wydaje się prosta. Zapaśnik celebryta skarży media za publikację sekstaśmy, sąd przyznaje mu rację, pozwany zostaje karę. Na korzyść Terry’ego Bollei przemawia przedmiot sporu – seks większość ludzi uznaje za najbardziej intymną sprawę. Na niekorzyść Gawkera – reputacja oprawcy celebrytów (tak się mówiło o tej firmie). Sprawa robi się jednak o wiele bardziej skomplikowana, gdy na na jaw zaczynają wychodzić jej szczegóły.

Po pierwsze, Gawker nie maczał palców w produkcji sekstaśmy. Nakręcono ją na zlecenie męża kochanki Bollei. Gawker ujawnił taśmę, traktując ją jak każdy inny materiał prasowy. Po drugie, ważniejsze, sprawa nabrała tempa, gdy zaangażował w nią swoje pieniądze Peter Thiel, miliarder z Krzemowej Doliny, współzałożyciel PayPala oraz członek zarządu Facebooka, który – mówiło się o tym od dawna – miał porachunki z naczelnym Gawkera Nickiem Dentonem. W 2007 r. Denton ujawnił, że Thiel to homoseksualista, a ten nigdy mu tego nie wybaczył.

Bollea wniósł oskarżenie przeciwko Gawkerowi zaraz po publikacji taśmy w 2012 r., lecz sąd na Florydzie odrzucił wniosek, powołując się na pierwszą poprawkę do konstytucji, czyli prawo do wolności słowa, z którego dziennikarze skorzystali. Bollea złożył apelację, lecz i ta nie miała wielkich szans na powodzenie. Przyjęto ją dopiero, gdy zapaśnikiem zaopiekowali się adwokaci Thiela, dysponujący na walkę z Gawkerem 10 mln dol. To oni doprowadzili w efekcie do tego – czym dochodzimy do sedna sprawy – że nałożona na Gawkera kara jest kilkakrotnie wyższa niż odszkodowania w innych, porównywalnych pozwach o naruszenie prywatności.

Kara była tak wielka, że niszczy Gawkera jako firmę i zmienia w bankruta Nicka Dentona. Dziennikarski świat zastyga w zdumieniu. Czy to orzeczenie podeptało pierwszą poprawkę? Czy to sygnał, że interpretację świata będą teraz narzucać ci, których na to stać, a reszta, w obawie o egzystencję, będzie musiała się dyktaturze podporządkować?


Pozostało jeszcze 80% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.