Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nieustające kłopoty z kosztami

Rafał Krawczyk08.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 08.11.2016, 06:39

Czy sąd może zasądzić na rzecz adwokata z urzędu wynagrodzenie w kwocie niższej niż najniższa stawka określona w przepisach? Na to pytanie już niedługo odpowie Sąd Najwyższy - pisze Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu.

Reklama

Pozornie nudna problematyka kosztów zastępstwa procesowego od wielu lat budzi ogromne emocje i nie schodzi z łamów prasy prawniczej. Ostatnim asumptem do tego była zmiana wysokości opłat adwokackich i radcowskich dokonana po niespełna kilku miesiącach obowiązywania nowych rozwiązań.

Zmiany, jakich w ostatnim roku dokonywano w zakresie kosztów pomocy prawnej, w zasadzie ograniczały się najpierw do podwyższania, a później obniżenia stawek w poszczególnych kategoriach spraw. Tymczasem w kontekście kosztów w orzecznictwie sądów powszechnych pojawiają się coraz to nowe problemy. Jednym z nich, wracającym jak bumerang, jest to, czy uzasadnione jest zasądzanie na rzecz profesjonalnego pełnomocnika niższego wynagrodzenia niż to przewidziane w przepisach o opłatach radcowskich lub adwokackich. Chodzi tutaj o takie przypadki, gdzie – ze względu na okoliczności sprawy – nakład jego pracy był tak niski, że zasądzenie wyższej kwoty byłoby rażąco niesprawiedliwe i to przede wszystkim w odniesieniu do innych pełnomocników, których wkład w reprezentację strony był nieporównywalnie większy.

Stałe stawki są i tak za niskie


Pozostało jeszcze 86% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.