Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Gigantyczne kary pieniężne. Czy konstytucyjne?

Bartosz Draniewicz10.11.2016, 06:46; Aktualizacja: 10.11.2016, 06:54

Wprowadzone będą sankcje za nieprzestrzeganie wymogów środowiskowych. Przedsiębiorca, który nie spełni założeń w ocenie oddziaływania na środowisko, zapłacić może nawet 1 mln zł kary.

Reklama

Jak się wydaje, jednym z najważniejszych elementów nowelizacji, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., jest dodanie w ustawie o ocenach oddziaływania na środowisko rozdziału VIIA „Administracyjne kary pieniężne”. Dział ten składa się zaledwie z trzech artykułów (136a, 136b, 136c), ale ich znaczenie jest olbrzymie dla wszystkich przedsiębiorców realizujących inwestycje, w których pojawiają się oceny oddziaływania na środowisko.

Astronomiczne kwoty

Ustawodawca wprowadza mechanizm sankcji z powodu nieprzestrzegania wymogów środowiskowych. Kara może sięgać nawet 1 000 000 zł.


Pozostało jeszcze 93% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.