Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prokuratoria nie zagrozi zewnętrznym kancelariom

Emilia Świętochowska15.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 15.11.2016, 06:34

Spółki z udziałem Skarbu Państwa będą miały możliwość wyboru, czy dalej korzystać z obsługi prawnej zewnętrznej kancelarii, czy też zdać się na pomoc radców Prokuratorii Generalnej. Jest jednak małe prawdopodobieństwo, że zdecydują się na tę drugą opcję.

Reklama

Zgodnie z opublikowanym w ubiegłym tygodniu projektem ustawy Prokuratoria Generalna RP ma reprezentować w procesach sądowych przedsiębiorstwa państwowe oraz spółki z udziałem Skarbu Państwa. Oznacza to, że potencjalnie radcy urzędu będą odpowiedzialni za zapewnienie zastępstwa procesowego ok. 3 tys. podmiotów. Co jednak istotne, te firmy, w których państwo jest większościowym bądź mniejszościowym udziałowcem, będą musiały wyrazić zgodę na to, aby ich obsługę prawną przejęła Prokuratoria Generalna. Będzie to możliwe w sprawach cywilnych, gdzie wartość przedmiotu sporu przewyższa 5 mln zł.

Problem w tym, że ustawa w proponowanym kształcie nie zawiera żadnych konkretnych przesłanek, które przemawiałyby za tym, aby przedsiębiorstwa, w których udziałowcem jest państwo, wybierały radców urzędu zamiast prawników z zewnętrznych kancelarii. I z tego powodu eksperci są przekonani, że projektowane rozwiązania nie doprowadzą do osiągnięcia celu, jaki postawiło sobie likwidowane właśnie Ministerstwo Skarbu Państwa, czyli przede wszystkim obniżki kosztów działalności spółek z udziałem Skarbu Państwa.


Pozostało jeszcze 60% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.