Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Senat wykluczył uchylanie wyroków na wniosek prokuratora

Małgorzata Kryszkiewicz17.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 17.11.2016, 06:48

Senatorowie jednogłośnie zdecydowali o wyrzuceniu do kosza przepisu, dzięki któremu śledczy mogliby podważać orzeczenia sądów karnych.

Reklama

Na nic zdały się tłumaczenia Ministerstwa Sprawiedliwości, autora projektu, w którym znalazło się kontrowersyjne rozwiązanie. Senatorowie nie dali się przekonać, że to tylko niewinny zabieg legislacyjny, mający na celu naprawienie zaniechań, do jakich doszło w 2015 r., kiedy proces karny przez chwilę opierał się na zasadzie kontradyktoryjności. Co więcej, ich argumenty trafiły przynajmniej do części kolegów z izby niższej – na wczorajszym posiedzeniu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała bowiem Sejmowi przyjęcie senackiej poprawki skreślającej kontrowersyjny przepis.

O tym, jak niebezpieczna może być zmiana, dzięki której to prokurator stałby się gospodarzem postępowania odwoławczego, DGP informował jako pierwszy na początku października.

Spór o konsekwencje


Pozostało jeszcze 81% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.