Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Copycat effect, czyli zbrodnia inspirowana

Joanna Pasztelańska18.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 18.11.2016, 06:55

Potrafią miesiącami przygotowywać się do roli. Podpatrują styl ubierania, mówienia, schemat działania. A potem mordują. Na wzór i podobieństwo.

Reklama

9 listopada 2016 r. Centrum Katowic, środek dnia. Tuż przy wejściu do uczęszczanego Parku Kościuszki. Przypadkowy spacerowicz natyka się na ciało starszej kobiety. Obok siedzi przestraszony pies. Przybyły na miejsce lekarz stwierdza zgon. I raczej nie z przyczyn naturalnych. Kobieta ma podcięte gardło. Na podstawie zeznań ponad dwudziestu osób będących w katowickim parku udaje się sporządzić rysopis mężczyzny, który widziany był przed południem w tym rejonie i który sprawiał podejrzane wrażenie. Z opisu świadków mężczyzna ma około 30 lat, jest średniego wzrostu i szczupłej budowy ciała. Ubrany na ciemno (któryś ze świadków powie, że raczej niechlujnie) i ma ciemne włosy.

Policjanci pod nadzorem prokuratora do późnych godzin nocnych prowadzą na miejscu czynności. Zabezpieczone zostaje miejsce zdarzenia, grupa dochodzeniowo-śledcza prowadzi oględziny oraz niezbędne czynności i ustalenia. Użyte zostaje urządzenie do wykrywania metali, żeby ustalić, czy w pobliżu ciała nie ma przedmiotów mogących mieć związek ze zdarzeniem.

4 listopada 2016 r. Do kin w całej Polsce wchodzi film Macieja Pieprzycy „Jestem mordercą”. Plakatami oblepione są słupy i billboardy w większości miast. Pieprzyca przypomina makabryczną historię, która wstrząsnęła nie tylko Śląskiem, ale i całym krajem w latach 70. Wtedy to seryjny morderca, zwany wampirem z Zagłębia, z zimną krwią i według utartego schematu zamordował 14 kobiet, a siedem usiłował zabić. Wiele ofiar dopadał właśnie w parku, po drodze z kopalni, gdzie pracował jako konwojent. Działał na obszarze ponad 600 km kw., pomiędzy Gliwicami a Sosnowcem. To dlatego przez wiele lat śledczym nie udawało się natrafić na jego ślad. Na Śląsku do dzisiaj każdy zna historię wampira, a ubarwiane przez lata opowieści o seryjnym mordercy są przekazywane na kolejne pokolenie.

Czy film mógł pobudzić uśpione w kimś demony? Czy ktoś mógł dokonać zabójstwa kobiety w parku, wzorując się na seryjnym mordercy z przełomu lat 60. i 70.? Pytań jest wiele, tym bardziej że od dobrych kilkunastu lat mówi się, że prawdziwy wampir z Zagłębia nigdy nie został schwytany.


Pozostało jeszcze 89% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.