Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zgromadzenie Ogólne TK nie wybrało kandydatów na prezesa

30.11.2016, 15:07; Aktualizacja: 30.11.2016, 15:33
 • Wyślij
 • Drukuj

Powodem był brak kworum. Warunkiem ważności uchwał ZO jest bowiem obecność na nim minimum 10 sędziów.

Reklama

O tym, że kworum się nie zebrało poinformował jeden z uczestniczących w ZO sędziów.

Obecnie w TK orzeka (licząc z Andrzejem Rzeplińskim) dziewięcioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji i troje wybranych przez obecny Sejm (Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski).

Jak poinformował zespół prasowy, sędziowie Pszczółkowski i Przyłębska są na zwolnieniu lekarskim do 2 grudnia. Nieobecny był również sędzia Jędrzejewski.

Trzech innych sędziów wybranych przez obecny Sejm (Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch) prezes Rzepliński nie dopuszcza do orzekania i do udziału w ZO. Powołuje się na wyroki TK z grudnia ub.r., w których trybunał uznał, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku ub.r.- Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka i Andrzeja Jakubeckiego, których dotąd prezydent nie zaprosił do złożenia ślubowania.

Andrzej Rzepliński ZO ws. wyboru kandydatów na prezesa zwołał według zasad wynikających z ustawy o TK z 22 lipca.

PS/źródło: PAP

pru/ wkt/

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.