Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wskazano kandydatów na prezesa TK

30.11.2016, 16:48; Aktualizacja: 30.11.2016, 17:23
 • Wyślij
 • Drukuj

Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja zostali wybrani przez Zgromadzenie Ogólne TK jako kandydaci na nowego prezesa trybunału.

Reklama

Informacje takie zawiera protokół środowego posiedzenia ZO, który został przesłany w środę po południu PAP przez Biuro TK. Wynika z niego, że obecnych na nim dziewięcioro sędziów trybunału uznało, że mimo nieobecności trójki ich kolegów wybranych w grudniu przez obecny Sejm, kontynuowanie obrad jest "konieczne i uzasadnione".

Zgodnie z obowiązującymi przepisami warunkiem ważności uchwał ZO jest obecność na nim minimum 10 sędziów.

Posiedzenie zwołał prezes TK Andrzej Rzepliński, według zapisów ustawy o TK z 22 lipca.

Zgodnie z projektem ustawy PiS dotyczącej TK, która jest procedowana w Sejmie, wyłonienie kandydatów na prezesa TK byłoby nieważne, jeśli do dnia ogłoszenia tego aktu ZO przedstawiło prezydentowi kandydatów, albo dokonało wyboru z naruszeniem obecnych przepisów. W takim wypadku całą procedurę trzeba byłoby powtórzyć, tym razem na zasadach określonych w nowej ustawie. Wówczas moc traciłyby "wszystkie (wcześniejsze - przyp. red.) czynności i akty dokonane w ramach procedury przedstawienia prezydentowi kandydatów na stanowisko prezesa".

PS/źródło: PAP

sta/ wkt/

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.