Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kandydatów na prezesa TK wskazali sędziowie trybunału

01.12.2016, 10:26; Aktualizacja: 01.12.2016, 11:39
 • Wyślij
 • Drukuj

Środowa uchwała wskazująca prezydentowi trzech kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego nie jest uchwałą Zgromadzenia Ogólnego TK, lecz sędziów zebranych na ZO, którzy uznali, że mimo braku kworum należy wykonać ustawowy obowiązek wyłonienia kandydatów - podało w czwartek biuro TK.

Reklama

Biuro TK, z upoważnienia Andrzeja Rzeplińskiego, wyjaśniło, że przed otwarciem ZO zostali zgłoszeni kandydaci na stanowisko prezesa TK. "W zgromadzeniu ogólnym wzięło udział 9 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Uniemożliwiało to podejmowanie uchwał przez ZO. Sędziowie obecni na posiedzeniu uznali jednak, że są zobowiązani do wykonywania konstytucyjnego obowiązku przedłożenia Prezydentowi RP kandydatów na stanowisko prezesa TK. Uchwała w tej kwestii nie jest uchwałą zgromadzenia ogólnego, ale uchwałą sędziów zebranych na ZO. Taka terminologia została zastosowana konsekwentnie w protokole obrad" - głosi komunikat biura.

W środę sędziowie TK obradujący na ZO wskazali prezydentowi Andrzejowi Dudzie trzech kandydatów na następcę Andrzeja Rzeplińskiego. Są to: Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja. Uchwała zapadła jednogłośnie. Zubik dostał cztery głosy, Rymar - trzy, a Tuleja - dwa. W ZO brali udział: Andrzej Rzepliński, Stanisław Biernat, Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Andrzej Wróbel i Marek Zubik.

Uchwałę przekazano już prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Jego rzecznik Marek Magierowski mówił w środę wieczorem, że prezydent dokona analizy tej uchwały.

Zgodnie z projektem ustawy PiS dotyczącej TK, która ma trafić do podpisu prezydenta, wyłonienie kandydatów na prezesa TK byłoby nieważne, jeśli do dnia ogłoszenia tego aktu ZO przedstawiło prezydentowi kandydatów ( a ten nie powołał żadnego z nich), albo dokonało wyboru z naruszeniem obecnych przepisów. W takim wypadku całą procedurę trzeba byłoby powtórzyć, tym razem na zasadach określonych w nowej ustawie. Wówczas moc traciłyby "wszystkie (wcześniejsze - przyp. red.) czynności i akty dokonane w ramach procedury przedstawienia prezydentowi kandydatów na stanowisko prezesa".

PS/źródło: PAP


Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.