Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Lex Trynkiewicz nie dla chorych psychicznie

17.04.2015, 08:22; Aktualizacja: 17.04.2015, 08:40

Ustawa o niebezpiecznych przestępcach jest regulacją specjalną. Nie wolno interpretować jej w sposób rozszerzający – orzekł Sąd Najwyższy.

Reklama

Na wokandę SN trafiła pierwsza sprawa związana z tzw. lex Trynkiewicz. Na podstawie jej przepisów w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie miał zostać osadzony Krzysztof S., skazany kilkanaście lat wcześniej za usiłowanie zabójstwa i gwałtu. Dyrekcja rzeszowskiego Zakładu Karnego, gdzie S. był osadzony, oraz tamtejsza prokuratura w uzasadnieniu wniosku podkreślały brak poprawy skazanego i znaczące trudności w procesie resocjalizacji. Podczas odbywania kary Krzysztof S. miał na koncie aż 100 wniosków o kary dyscyplinarne.


Pozostało jeszcze 49% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.