Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Lex Trynkiewicz nie dla chorych psychicznie

17.04.2015, 08:22; Aktualizacja: 17.04.2015, 08:40

Ustawa o niebezpiecznych przestępcach jest regulacją specjalną. Nie wolno interpretować jej w sposób rozszerzający – orzekł Sąd Najwyższy.

Reklama

Na wokandę SN trafiła pierwsza sprawa związana z tzw. lex Trynkiewicz. Na podstawie jej przepisów w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie miał zostać osadzony Krzysztof S., skazany kilkanaście lat wcześniej za usiłowanie zabójstwa i gwałtu. Dyrekcja rzeszowskiego Zakładu Karnego, gdzie S. był osadzony, oraz tamtejsza prokuratura w uzasadnieniu wniosku podkreślały brak poprawy skazanego i znaczące trudności w procesie resocjalizacji. Podczas odbywania kary Krzysztof S. miał na koncie aż 100 wniosków o kary dyscyplinarne.


Pozostało jeszcze 49% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.