Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Prawo jazdy może nie być ważne w obcym państwie UE

24.04.2015, 10:31; Aktualizacja: 24.04.2015, 10:49

Prawo jazdy wydane w jednym państwie Unii może stać się okresowo nieważne w innym, w którym kierowca popełnił wykroczenie drogowe powodujące odebranie uprawnień - orzekł wczoraj luksemburski Trybunał Sprawiedliwości.

Reklama

Seva Aykul, obywatelka austriacka, została zatrzymana w Niemczech za prowadzenie samochodu pod wpływem marihuany. Po analizie próbki moczu i krwi niemieckie władze administracyjne uznały, że używa ona środków odurzających co najmniej okazjonalnie i że nie jest w stanie oddzielić tego od prowadzenia samochodu. Dlatego służby okręgu Ravensburga zakazały Austriaczce jeżdżenia pojazdami silnikowymi po Niemczech, mimo że nie mogły cofnąć jej uprawnień wynikających z prawa jazdy ani w Austrii, ani w innych państwach Unii.


Pozostało jeszcze 43% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.