Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Spór o kształt batonika

07.05.2015, 09:33; Aktualizacja: 07.05.2015, 09:54

TSUE będzie musiał rozstrzygnąć konflikt pomiędzy Nestle a Cudbury. Chodzi o to, czy produkcja wyrobów czekoladowych o takim kształcie, jaki ma baton KitKat przez innych producentów niż Nestle jest dozwolona.

Reklama

W 2006 r. Nestle zawnioskowało do OHIM (Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego) o udzielenie prawa ochronnego na wygląd KitKata (baton składający się z czterech podłużnych kawałków czekolady o przekroju trapezu). Produkt ten jest wytwarzany w niezmienionym kształcie od 1935 r. Decyzja koncernu o wystąpieniu o ochronę wywołała burzę. Protestował inny wytwórca słodyczy, Cadbury, który produkował batony o podobnym wyglądzie. Sąd apelacyjny przyznał rację Nestle. Brytyjska firma jednak nie pogodziła się z tą decyzją. Sprawa ostatecznie trafiła do TS UE.


Pozostało jeszcze 11% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.