Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Mąż traci prawo pobytu wraz z wyjazdem żony

21.05.2015, 09:42; Aktualizacja: 21.05.2015, 09:51

Prawo pobytu w UE obywatela państwa trzeciego może wygasnąć, jeśli jego żona uzyskała rozwód w swojej ojczyźnie – uważa Juliane Kokott, rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości.

Reklama

Opinię dla luksemburskiego trybunału sprowokowały sprawy Kuldipa Singha, Denzela Njume i Khaleda Alego, których żony zostawiły w Irlandii i wyjechały na Łotwę, Litwę i do Zjednoczonego Królestwa. Małżeństwa wszystkich trzech przybyszów z Azji i Afryki uległy rozpadowi po co najmniej czteroletnim pożyciu w Irlandii. Rozwodów udzieliły ich żonom sądy państw, których są obywatelkami. W efekcie tych orzeczeń Irlandia natomiast odmówiła mężczyznom prawa dalszego pobytu. Urzędnicy imigracyjni uznali, że ich uprawnienia pobytowe wygasły wraz z wyjazdem żon.


Pozostało jeszcze 49% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.