Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Mąż traci prawo pobytu wraz z wyjazdem żony

21.05.2015, 09:42; Aktualizacja: 21.05.2015, 09:51

Prawo pobytu w UE obywatela państwa trzeciego może wygasnąć, jeśli jego żona uzyskała rozwód w swojej ojczyźnie – uważa Juliane Kokott, rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości.

Reklama

Opinię dla luksemburskiego trybunału sprowokowały sprawy Kuldipa Singha, Denzela Njume i Khaleda Alego, których żony zostawiły w Irlandii i wyjechały na Łotwę, Litwę i do Zjednoczonego Królestwa. Małżeństwa wszystkich trzech przybyszów z Azji i Afryki uległy rozpadowi po co najmniej czteroletnim pożyciu w Irlandii. Rozwodów udzieliły ich żonom sądy państw, których są obywatelkami. W efekcie tych orzeczeń Irlandia natomiast odmówiła mężczyznom prawa dalszego pobytu. Urzędnicy imigracyjni uznali, że ich uprawnienia pobytowe wygasły wraz z wyjazdem żon.


Pozostało jeszcze 49% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.