Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Nie można winić sądu za zaniedbania stron

26.06.2015, 08:56; Aktualizacja: 26.06.2015, 09:12

Jeżeli Skarb Państwa przez własną bierność sam pozbawia się prawa do obrony, to nie może później domagać się stwierdzenia nieważności postępowania – uznał Sąd Najwyższy.

Reklama

Źródłem sprawy było postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikom Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy. Jednemu z nich komornik zajął koparko-ładowarkę o wartości blisko 180 tys. zł. Jednak wkrótce okazało się, że maszyna jest przedmiotem leasingu, a więc w gruncie rzeczy nie jest własnością dłużnika. W tej sytuacji firma leasingowa wytoczyła przeciwko Centrum Kształcenia OHP powództwo o zwolnienie koparki spod egzekucji.


Pozostało jeszcze 66% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.