Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Sędziowie nie zapłacą mandatów

28.07.2015, 07:54; Aktualizacja: 28.07.2015, 08:10

Zmian w konstrukcji immunitetów sędziów chcą posłowie, którzy przegłosowali odpowiedni projekt. Teraz musi zatwierdzić go Senat. Wszystko wskazuje na to, że izba wyższa pokrzyżuje plany posłów.

Reklama

Sejmowa ustawa trafiła do prac w senackiej komisji regulaminowej, etyki i spraw senatorskich, która na ostatnim posiedzeniu zdecydowała o usunięciu z niej przepisów odnoszących się do sędziowskich immunitetów. Senatorów przekonały wątpliwości natury konstytucyjnej, które wysuwały m.in. biuro analiz sejmowych oraz biuro legislacyjne Senatu. Zwracały uwagę, że rozwiązanie jest sprzeczne m.in. z art. 181 ustawy zasadniczej. Przepis ten mówi wprost, że zgodę na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej musi wydać odpowiedni sąd, a więc sąd dyscyplinarny, a nie sam zainteresowany.


Pozostało jeszcze 11% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.