Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Sądy niepotrzebnie przedłużają postępowania

25.11.2015, 09:17; Aktualizacja: 25.11.2015, 09:39

Czy sąd II instancji może uchylić wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania, gdy sąd I instancji przeprowadził w całości postępowanie dowodowe? Zdaniem Sądu Rejonowego w Koninie – nie. Praktyka jest jednak inna. Stąd też konińscy orzekający postanowili skierować pytanie prawne w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

Jego zdaniem przekazywanie sprawy I instancji, gdy nie ma zastrzeżeń co do postępowania dowodowego, jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Podstawowe przyczyny są dwie. Ta natury formalnej: art. 386 par. 4 k.p.c. jest niejasny i pozwala na wielorakie interpretacje, przez co narusza zasady sprawiedliwości i pewności prawa, wywodzone z art. 2 konstytucji. Ważniejsze dla obywateli jest jednak drugie zastrzeżenie. Otóż w sytuacji, gdy sąd apelacyjny uchyla wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania, dochodzi do wydłużenia procesu. W sytuacji zaś gdy jest to zbędne, dochodzić może do naruszenia art. 45 ust. 1 ustawy zasadniczej, który wskazuje, iż każdy ma prawo do rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.


Pozostało jeszcze 26% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.