Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Sądy niepotrzebnie przedłużają postępowania

25.11.2015, 09:17; Aktualizacja: 25.11.2015, 09:39

Czy sąd II instancji może uchylić wyrok i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania, gdy sąd I instancji przeprowadził w całości postępowanie dowodowe? Zdaniem Sądu Rejonowego w Koninie – nie. Praktyka jest jednak inna. Stąd też konińscy orzekający postanowili skierować pytanie prawne w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

Jego zdaniem przekazywanie sprawy I instancji, gdy nie ma zastrzeżeń co do postępowania dowodowego, jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Podstawowe przyczyny są dwie. Ta natury formalnej: art. 386 par. 4 k.p.c. jest niejasny i pozwala na wielorakie interpretacje, przez co narusza zasady sprawiedliwości i pewności prawa, wywodzone z art. 2 konstytucji. Ważniejsze dla obywateli jest jednak drugie zastrzeżenie. Otóż w sytuacji, gdy sąd apelacyjny uchyla wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania, dochodzi do wydłużenia procesu. W sytuacji zaś gdy jest to zbędne, dochodzić może do naruszenia art. 45 ust. 1 ustawy zasadniczej, który wskazuje, iż każdy ma prawo do rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.


Pozostało jeszcze 26% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.