Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Powód musi podać adres pozwanego w ciagu roku

01.12.2015, 09:20; Aktualizacja: 01.12.2015, 09:39

Bez danych adresowych pozwanego skarga nie ma szans - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Reklama

Jeśli dana osoba chce kogoś pozwać, musi w ciągu roku od dnia złożenia powództwa ustalić jego dane. Niektórzy jednak znaleźli trik na wydłużenie terminu. Przed upływem roku składali bowiem wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania i podawali fikcyjny, niezgodny z prawdą adres. W tej zaś sytuacji wiele sądów uznawało, że bieg przedawnienia zostaje przerwany, bowiem żaden przepis nie określa, że złożony wniosek musi być skuteczny (to znaczy pozytywnie rozpatrzony przez sąd). W efekcie sprytni powodowie otrzymywali dodatkowy czas na ustalenie danych osoby, którą chcą pozwać.


Pozostało jeszcze 42% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.