Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Zarobił 170 zł, ale do budżetu będzie musiał oddać 1 mln 400 tys. zł

02.12.2015, 09:14; Aktualizacja: 02.12.2015, 09:28

Student, który zarejestrował działalność gospodarczą, ale powierzył jej prowadzenie koledze, będzie musiał sam zapłacić podatek z wystawionych faktur – wynika z wyroku NSA.

Reklama

Sprawa dotyczyła studenta spod Olsztyna. Ledwo rozpoczął studia, gdy za namową kolegi założył działalność, ale to jemu powierzył prowadzenie firmy. Kolega wyjaśnił mu, że będzie wystawiał faktury. Student miał za firmowanie działalności dostawać 2 tys. zł miesięcznie. Zgodził się na to. Głównym przedmiotem działalności miały być usługi internetowe. Kłopoty się zaczęły, gdy organy podatkowe wpadły na trop przestępstwa karuzelowego. Okazało się, że student jest jedną z wielu osób zamieszanych w przestępczy proceder. Jego firma wystawiła w ciągu niecałego roku 189 faktur za usługi informatyczne o łącznej wartości brutto 7 mln 650 tys. zł. Podatek należny wykazany na fakturach wynosił 1,4 mln zł, ale nigdy nie trafił do budżetu.


Pozostało jeszcze 43% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.