Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Lutowa nowela prawa o ustroju sądów powszechnych powinna wrócić do Sejmu

17.12.2015, 09:15; Aktualizacja: 17.12.2015, 09:20

Prezydent nie powinien podpisywać lutowej nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych. Powinna ona zostać zwrócona Sejmowi w celu usunięcia niezgodności niektórych jej zapisów z konstytucją – tak uważa sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Reklama

Chodzi o nowelę, którą w trybie kontroli prewencyjnej do TK skierował poprzedni prezydent Bronisław Komorowski. Zaskarżył m.in. przepisy, które pozwalały ministrowi sprawiedliwości na bezpośredni wgląd w akta każdej sprawy sądowej. Trybunał uznał je za niezgodne z ustawą zasadniczą (wyrok TK z 14 października 2015 r., sygn. akt Kp 1/15). Orzeczenie to zostało opublikowane 23 października (M.P. z 2015 r. poz. 1054). Mimo to przez dłuższy czas prezydent nie podejmował kroków zmierzających do wykonania wyroku TK. Tymczasem, w sytuacji gdy trybunał zakwestionuje niektóre przepisy, ale stwierdza, że nie są one nierozerwalnie związane z ustawą, prezydent powinien albo podpisać ustawę z wyłączeniem niekonstytucyjnych przepisów, albo zwrócić całą Sejmowi w celu usunięcia tych niezgodności.


Pozostało jeszcze 31% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.