Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Śledczy popierają plany ministra Ziobry

28.12.2015, 09:42; Aktualizacja: 28.12.2015, 09:53

Prokuratorzy chcą zniesienia instytucji obrońcy na żądanie, gdyż uważają ją za nieuprawniony przywilej oskarżonych. Do kosza wrzuciliby także przepis wykluczający możliwość posłużenia się w procesie karnym dowodami zdobytymi nielegalnie.

Reklama

Członkowie Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury przedstawili właśnie ministrowi sprawiedliwości swoją analizę obowiązującej od 1 lipca reformy procedury karnej. Zawiera ona długą listę regulacji wymagających - w ich ocenie - natychmiastowego zniesienia. Oprócz likwidacji obrońcy na żądanie oraz usunięcia zmienionego art. 18a k.p.k. chcą także m.in. rezygnacji z przepisów, które obligują ich do dołączania do aktów oskarżenia informacji o sytuacji majątkowej oskarżonych oraz protokołów ograniczonych (mają w nich być utrwalane najbardziej istotne przesłuchania bądź oświadczenia).


Pozostało jeszcze 29% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.