Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Śledczy popierają plany ministra Ziobry

28.12.2015, 09:42; Aktualizacja: 28.12.2015, 09:53

Prokuratorzy chcą zniesienia instytucji obrońcy na żądanie, gdyż uważają ją za nieuprawniony przywilej oskarżonych. Do kosza wrzuciliby także przepis wykluczający możliwość posłużenia się w procesie karnym dowodami zdobytymi nielegalnie.

Reklama

Członkowie Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury przedstawili właśnie ministrowi sprawiedliwości swoją analizę obowiązującej od 1 lipca reformy procedury karnej. Zawiera ona długą listę regulacji wymagających - w ich ocenie - natychmiastowego zniesienia. Oprócz likwidacji obrońcy na żądanie oraz usunięcia zmienionego art. 18a k.p.k. chcą także m.in. rezygnacji z przepisów, które obligują ich do dołączania do aktów oskarżenia informacji o sytuacji majątkowej oskarżonych oraz protokołów ograniczonych (mają w nich być utrwalane najbardziej istotne przesłuchania bądź oświadczenia).


Pozostało jeszcze 29% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.