Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Do odbioru nadpłaty podatku wystarczy zwykłe pełnomocnictwo

04.01.2016, 09:27; Aktualizacja: 04.01.2016, 09:34

Podatnicy, którzy chcą, aby w ich imieniu zwrot nadpłaty podatku odebrała wskazana przez nich osoba, nie muszą wystawiać pełnomocnictwa z podpisem notarialnie poświadczonym - informuje DGP.

Reklama

Pismo z takim stanowiskiem skierowało Ministerstwo Finansów do dyrektorów izb skarbowych. Wyjaśniono w nim, że do odbioru nadpłaty w urzędzie skarbowym nie stosuje się przepisów ordynacji podatkowej dotyczących pełnomocnictw, ale kodeks cywilny. Przewiduje on, że nadpłata może zostać wypłacona m.in. osobie, która przedłoży pełnomocnictwo. Kodeks nie wymaga, aby podpis był poświadczony notarialnie. Urząd może wypłacić zwrot na podstawie zwykłego pisemnego pełnomocnictwa.


Pozostało jeszcze 1% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.